substantive, verbe

Tot ce nu intră la celelalte teme.
Scrie răspuns
forum_vechi_Anonim

substantive, verbe

Mesaj de forum_vechi_Anonim »

Ok. Am inteles. Deci numai cand e complement direct (pe cine? ce ?) se adauga -t. La complemente indirecte probabil se construieste altfel.

Altceva vreau sa te intreb...
Eu ma deplasez saptamanal in zone unde se vorbeste maghiara - sf. gheorghe, miercurea-ciuc, odorheiu secuiesc - si m-am apucat de maghiara ca sa inteleg ce se vorbeste pe langa mine: pe strada, in institutii, la restaurant, etc. Am auzit ca s-a facut un studiu conform caruia oamenii tind sa retina mai usor substantivele decat verbele. Crezi ca e cazul sa invat mai intai o gama larga de substantive si apoi verbe???
forum_vechi_Andrei_G

Re: substantive, verbe

Mesaj de forum_vechi_Andrei_G »

Nu ştiu de un asemenea studiu şi n-am auzit niciodată că ar fi aşa. Personal cred că trebuie învăţate tot felul de părţi de vorbire concomitent, altfel n-ai material ca să construieşti propoziţii.
forum_vechi_lkozma

Re: substantive, verbe

Mesaj de forum_vechi_lkozma »

Cred ca s-ar putea sa fie adevarat ca oamenii retin mai usor substantivele decat verbele. Din cate stiu si copiii invata mai intai multe substantive, inainte de a invata (si a folosi corect) verbe. Asta nu inseamna insa ca trebuie sa procedam neaparat in aceeasi ordine si cand invatam o limba ca adulti. Asa cum a scris si d-l Gancz, fara verbe nu se pot construi propozitii. Noi am amanat verbele pana acum, dar in curand vom ajunge si la ele...
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre orice”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori