Intrebare limba engleza

Tot ce nu intră la celelalte teme.
Scrie răspuns
andrei382
Mesaje: 5
Membru din: 10 Noi 2010, 00:36
Contact:

Intrebare limba engleza

Mesaj de andrei382 »

Stiu ca nu este un forum de specialitate, insa experienta domnului Ganz ma determina sa postez aici un aspect pentru care nu am gasit lamurire pe alte forumuri.

Nu stiu daca e cineva in posestia cartii de la Editura Niculescu - "Gramatica Limbii Engleze Standard". Eu am primit o recomandare si mi-am comandat-o de la editura pt ca nu am gasit-o in comert. Am gasit aici o chestie care ma intriga. La regulile de formare a participiului prezent(forma cu ing) si a participiului trecut(forma cu ed) exista niste exceptii(defapt sunt tot niste reguli) care, in special la la participiul trecut, par lipsite de logica.

La participiul prezent da asa:
1.cand infinitivul verbului are la final un e care nu se pronunta, e-ul nu mai apare la forma cu -ing.
2.cand infinitivul e terminat in consoana precedata de o vocala scurta, accentuata, la forma cu -ing consoana se dubleaza.
3.cand infinitivul e terminat in consoana precedata de o vocala neaccentuata, la forma cu -ing consoana nu se dubleaza.
4.cand infinitivul e terminat in -ie, la forma cu -ing se tranfsorma in -ying.
5.cand infinitivul e terminat in -r precedat de o vocala scurta, accentuata, la forma cu -ing r-ul se dubleaza. (Ce relevanta are sa puna r-ul separat de restul consoanelor?)
6.cand infinitivul e terminat in -l precedat de o vocala scurta, la forma cu -ing l-ul se dubleaza. (Aici exista si opozitia British/American unde la American English se dubleaza doar daca vocala e accentuata;am inteles exceptia)
7.cand infinitivul e terminat in -c, la forma cu -ing se adauga un k.

La participiul trecut:
1.cand infinitivul e terminat in consoana precedata de o vocala scurta, la forma cu -ed consoana se dubleaza.
2.cand infinitivul e terminat in consoana precedata de o vocala scurta, accentuata, la forma cu -ed consoana se dubleaza.
3.cand infinitivul e terminat in consoana precedata de o vocala neaccentuata, la forma cu -ed consoana nu se dubleaza. (Desi vag, se cam bate cap in cap cu punctul 1; daca vocala e scurta si e neaccentuata aplici regula 1 sau regula 3?) Aici da exceptie la exceptie: format - formatted
4.cand infinitivul e terminat in -l precedat de o vocala, la forma cu -ed consoana se dubleaza(iarasi e chestia cu BE/AE).
5.cand infinitivul e terminat in -y precedat de o consoana, la forma cu -ing se tranforma in -ied.

Pun si exemplele de la participiul trecut, exceptia 1,2 si 3, ca sa ii ajut pe cei care vor incerca sa ma lamureasca:

1. scrub - scrubbed pop - popped
2. prefer - preferred admit - admitted
3. target - targeted benefit - benefited

Nelamurirea mea este legata de exceptia nr. 1 de la participiul trecut. De ce a trebuit sa o mai puna? La fel la participiul prezent la nr. 5. Era necesar? Practic repeta "regula" de la nr. 2(si litera r este tot consoana si nu are un "regim" special, la fel ca l-ul; foarte intortocheate reguli).
Avatar utilizator
lkozma
Site Admin
Mesaje: 137
Membru din: 10 Oct 2010, 15:51
Contact:

Re: Intrebare limba engleza

Mesaj de lkozma »

La participiul prezent mi se pare şi mie că 5. nu e necesar (e acoperit de 2.)
Mai e o regulă: x, w şi y la sfârşit nu se dublează: fixing, obeying, etc.

La participiul trecut cred că regula 1. se referă doar la verbe la care infinitivul are o singură silabă, iar regulile 2. şi 3. la verbe la care infinitivul conţine mai multe silabe. Cel puţin exemplele par să fie aşa. Probabil că greşeala este doar că autorul a uitat să menţioneze numărul de silabe. (nu cunosc cartea, deci pot doar să ghicesc)

Probabil că şi la participiul prezent regula 5. se referă doar la verbe cu mai multe silabe, deşi nici aşa nu pare absolut necesară.

Şi la participiul trecut x, w şi y la sfârşit nu se dublează: fixed, obeyed, etc.

Explicaţiile în engleză de pe internet par să conţină această distincţie "1 silabă - mai multe silabe" ceea ce confirmă teoria :)

http://netgrammar.altec.org/Support/a101b3_101000.html
andrei382
Mesaje: 5
Membru din: 10 Noi 2010, 00:36
Contact:

Re: Intrebare limba engleza

Mesaj de andrei382 »

Cam ciudat. Ia la gramada substantivul cu verbul in linkul pe care l-ati indicat. Dar intr-adevar are logica distinctia cu o silaba - mai multe silabe.
Ultima oară modificat 11 Noi 2010, 01:21 de către andrei382, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
lkozma
Site Admin
Mesaje: 137
Membru din: 10 Oct 2010, 15:51
Contact:

Re: Intrebare limba engleza

Mesaj de lkozma »

andrei382 scrie: Ia la gramada substantivul cu verbul in linkul pe care l-ati indicat.
M-am referit doar la partea:
"Spelling of Verbs Ending in -ing "
"Spelling of Verbs Ending in —ed"
andrei382
Mesaje: 5
Membru din: 10 Noi 2010, 00:36
Contact:

Re: Intrebare limba engleza

Mesaj de andrei382 »

Le reprosam lor nu dumneavoastra :) Multumesc frumos si felicitari pt site. As fi vrut sa vad si romani care isi prezerva astfel limba si cultura. O sa ma pun sa fac si exercitiile ca am cativa prieteni unguri si ma tenteaza.
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Intrebare limba engleza

Mesaj de AndreiG »

Din păcate, eu nu mă pot pronunţa, căci la engleză mă pricep prea puţin, dar aşteptăm cu plăcere exerciţiile de maghiară rezolvate.
andrei382
Mesaje: 5
Membru din: 10 Noi 2010, 00:36
Contact:

Re: Intrebare limba engleza

Mesaj de andrei382 »

Nu stiu de unde mi-a ramas informatia ca dvs. sunteti specializat si in limba engleza. Probabil ca v-am confundat cu Andrei Bantas. :) Acelasi prenume, aproximativ acelasi camp de specializare...mai fac confuzii de genul asta. Bocsánat.
andrei382
Mesaje: 5
Membru din: 10 Noi 2010, 00:36
Contact:

Re: Intrebare limba engleza

Mesaj de andrei382 »

Inca o chestie pe care nu am sesizat-o pana acum fiindca o faceam dupa ureche.

to read la participiul prezent e reading.

Uitati ce am gasit aici:

http://www.fortunecity.com/bally/durrus ... mch03.html

It should also be noted that when a verb ends in a single consonant preceded by two vowels, the final consonant is not doubled before the ending is added. The reason for this is that two vowels together are generally pronounced long. For example:

to rain raining
to read reading
to meet meeting
to soak soaking

Ei incadreaza acest sir de verbe la categoria la care nu se dubleaza consoana finala pentru ca aceasta ar fi precedata de 2 vocale si nu de una, asa cum cere regula. Sunt de acord, mai putin la read si meet unde dpdv fonetic nu sunt 2 sunete, ci doar unul lung [i:] in ambele cazuri. Vocala e considerata de ei o litera? Eu stiam ca e un sunet.
Avatar utilizator
lkozma
Site Admin
Mesaje: 137
Membru din: 10 Oct 2010, 15:51
Contact:

Re: Intrebare limba engleza

Mesaj de lkozma »

Da, se pare că aici o vocală e definită ca o singură literă. Astfel o "vocală lungă", cum era folosit înainte, înseamnă 2 litere. Nu ştiu care este definiţia "oficială", dar probabil că aceea de sunet.
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre orice”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori