Activități cotidiene

Scrie răspuns
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de AndreiG »

c) Exact.
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de Elena Cozma »

d) ide = aici, încoace;
e) és = și;
f) fizess = fizet + desinența 0 la indicativ prezent, persoana a III-a, sg., conjugarea nedefinită + -j (marca modului imperativ) > fizess! Aici trebuie să vă întreb: -t-ul din terminație și -j (marca imperativului) se schimbă în -ss ?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de AndreiG »

f) Da. La imperativ au loc niște asimilări. Vezi în secțiunea Gramatică http://www.nebulo.ro/gramatica/verb_imper_conj.html.
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de Elena Cozma »

Chelnerul / Ospătarul este acolo. Cheamă-l aici / încoace și plătește!

1. A vendég borravalót adott a pincérnek.
2. - Hívj / Hívjál egy taxit! 3. Fizesd / Fizessed a járatot !
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de AndreiG »

3. Mai trebuie și "ki". "Járat" este numai 'cursa' în transportul în comun. La taxiuri se spune eventual "a fuvart" care înseamnă în primul rând 'transport', dar mai frecvent nu se adaugă nimic când interlocutorii sunt în taxi. Când nu sunt, se spune "a taxit".
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de Elena Cozma »

RUHÁZAT ÉS LÁBBELI

Ruházat és lábbeli 1

I.
Vízszintesen:
1. Peti felveszi a pulóverét. -

a) felveszi = fel- + vesz + -i (desinența la indicativ prezent, persoana a III-a, sg., conjugarea definită) = îl / o îmbracă;
Vă rog să-mi reamintiți cum se formează verbul "felvesz", mai exact, ce funcție are prefixul verbal "fel-" ?
b) a pulóverét = pulóver + -e > -é (sufix posesiv de persoana a III-a, sg.) + -t = puloverul său (acuzativ).

1. Peti își îmbracă puloverul. / 2. Peti se îmbracă cu puloverul său.

II.
A nagyanya az unokájának gyapjú pulóvert kötött.
Aici trebuie să vă întreb dacă "gyapjú pulóver" se scrie într-un singur cuvânt sau în două. De la substantivul "gyapjú" se poate forma un adjectiv ?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de AndreiG »

În "felvesz", prefixul are sens lexical când complementul este o îmbrăcăminte sau o încămțăminte. De când cu pandemia, am văzut că se folosește și cu "oltás".

"Gyapjúpulóver" se scrie împreună. Aici atingi un subiect delicat. Nativii înșiși se încurcă de multe ori în chestiunea cuvintelor compuse sau nu. Și eu verific de multe ori dacă le scriu bine, pe site-ul https://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/kulegy, al Institutului de lingvistică al Academiei Maghiare, care avertizează: „Scrierea separat sau împreună este o tematică deosebit de complexă a sistemului ortografiei maghiare. Regulile sunt de multe ori ambigue, se bazează pe capacitatea de interpretare a contexului de către utilizatorii limbii.” Mai adaugă că nu garantează 100% corectitudinea soluției pe care o dă site-ul. Prin urmare, nu trebuie să ne facem prea multe griji cu asta.

Există un adjectiv de la "gyapjú", "gyapjas" 'lânos', ex. "gyapjas mamut" 'mamut lânos'. 'De lână' se traduce cu substantivul ca element prim de compunere.
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de Elena Cozma »

I.
Függőlegesen:
2. Amint hazaérkezem leveszem a nyakkendőmet. -

a) amint = îndată ce;
b) hazaérkezem = haza + érkez(ik) + -e- + -m (desinența la indicativ prezent, persoana I, sg.) = ajung / sosesc acasă;
c) leveszem = le- + vesz + -e- + -m (desinența la indicativ prezent, persoana I, sg., conjugarea definită) = îmi dau jos;
d) a nyakkendőmet = nyakkendő + -m (sufix posesiv de persoana I, sg.) + -e- + -t = cravata mea (acuzativ).

Îndată ce / Imediat ce ajung / sosesc acasă îmi dau jos / îmi scot cravata.

II.
1. Az utasok lesszálltak, amint az autóbusz megérkezett az állomásra.
2. Ők fél órában a munkából hazaérkeznek.
3. Tibi nem szeret nyakkendőt hordani / viselni, ezért leveszi őt.

Verbul "hordani" are același sens ca și verbul "viselni" ?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de AndreiG »

II.
2. "Ők fél óra alatt hazaérkeznek a munkából."
3. Da, în acest context au același sens, deși "visel" e mai frecvent. Altceva: pronumele personal nu se folosește pentru a înlocui lucruri. Eventual se folosește pronumele demonstrativ, dar numai pentru scoatere în evidență: "leveszi azt". De fapt referirea fără scoatere în evidență la CD se face prin desinența verbului la conjugarea definită, chiar și în cazul persoanelor.
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de Elena Cozma »

Függőlegesen:
3. Ez a fürdőruha jó lesz a tengerparton. -

a) ez = acesta / aceasta;
b) a fürdőruha = costumul de baie (de damă);
c) jó = bun / bună;
d) lesz = va fi;
e) a tengerparton = tenger + part + -on (desinența ce exprimă așezarea pe o suprafață) = care este aici traducerea corectă (?): "pe malul mării" sau "pe plajă", având în vedere că pentru "plajă", în maghiară, există cuvântul "strand".
Scrie răspuns

Înapoi la “Vocabular”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori