plural

Én ... vagyok. Eu sunt ...
Scrie răspuns
forum_vechi_embe

plural

Mesaj de forum_vechi_embe »

'Van alma?' ar însemna 'Este măr?'.
Deși mai degrabă se folosește pluralul: 'Sunt mere?'.
pe maghiară: 'Vannak almak?'
Deci pluralul se formeaza cu adaugarea lui 'k' in cazul in care cuvantul se termina in vocală? Există vreo regulă pt cuvintele care se termină in consoană?
Mersi
forum_vechi_lkozma

Re: plural

Mesaj de forum_vechi_lkozma »

Exact, mersi pentru corecţie.

Da, pluralul se formează cu "k", foarte similar cu "t"-ul cazului acuzativ din lecţia 1.

Dacă cuvântul se term. în vocală, aceasta de obicei se lungeşte (daca nu era lung deja). Dacă se termină în consoană, atunci mai adaugăm o vocală înainte de "k".
Ex.:
alma - almák (mere)
este - esték (seri)
egyetemista - egyetemisták (studenţi)
hajó - hajók (vapoare)

sau:
román - románok (români)
oldal - oldalak (pagini)
éjjel - éjjelek (nopţi)

(vocala adăugată se armonizează cu restul cuvântului)

...

mai multe detalii in lectia 3 sau 4 (sau 5) :)
forum_vechi_tibor_szente

Re: plural

Mesaj de forum_vechi_tibor_szente »

Vannak alma'k nu e corect, in foarte multe cazuri se foloseste doar singularul. De exemplu : "Az almafa'n alma terem" - In mar cresc mere; insa in maghiara nu folosim pluralul asa ca in romana. Un mar, mai multe mere - Egy alma, tobb alma.
forum_vechi_lkozma

Re: plural

Mesaj de forum_vechi_lkozma »

"Vannak almák" _este_ corect in anumite contexte, de ex. "Az asztalon almák vannak." - pe masa sunt mere, adica daca ne referim la obiecte concrete si nu la mere "in general".

Daca e vb. despre mere ca o specie de fructe, ca in exemplul tau sau daca intrebam la magazin "aveti mere", intr-adevar folosim singularul:
"van alma?" - cred ca acest lucru era evident din exemplu.

"1 alma", "2 alma", ...
"1 măr", "2 mere", ...

Ai dreptate, aici e o diferenta subtila intre cele doua limbi in folosirea pluralului. Ar fi insa prematur sa discutam asta inainte sa invatam pluralul in sine si cred ca am crea prea multe confuzii.
Scrie răspuns

Înapoi la “Lecţia 2”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori