persoane/animale

Én ... vagyok. Eu sunt ...
Scrie răspuns
forum_vechi_tibor_szente

persoane/animale

Mesaj de forum_vechi_tibor_szente »

"Ő " se foloseste in cazul persoanelor, la animale se foloseste "Ez egy" sau pur si simplu Ez, aceasta este.
forum_vechi_lkozma

Re: persoane/animale

Mesaj de forum_vechi_lkozma »

Corect, pentru obiecte "neanimate", spunem "ez" daca este vb. despre ceva apropiat si "az" daca e vb. despre ceva indepartat. Vezi lectiile urmatoare.

Pentru animale de obicei folosim "ez/az", dar pentru animale mai "rasfatate" la care ne referim cu nume, putem folosi linistit "Ő".

Daca zicem "Az" sau "Ez", chiar s-ar putea supara proprietarul acestui animal :)
forum_vechi_lkozma

Re: persoane/animale

Mesaj de forum_vechi_lkozma »

Sunt de acord insa ca in loc de "Ő kutya" ar fi mai natural "Ez egy kutya" etc., dar nu am vrut sa cream confuzii pt. ca acestea sunt explicate doar in lectiile urmatoare.
Avatar utilizator
Ivan Petre Paul
Mesaje: 110
Membru din: 11 Oct 2010, 15:33
Localitate: Constanţa
Contact:

Re: persoane/animale

Mesaj de Ivan Petre Paul »

forum_vechi_lkozma scrie:Corect, pentru obiecte "neanimate", spunem "ez" daca este vb. despre ceva apropiat si "az" daca e vb. despre ceva indepartat. Vezi lectiile urmatoare.

Pentru animale de obicei folosim "ez/az", dar pentru animale mai "rasfatate" la care ne referim cu nume, putem folosi linistit "Ő".

Daca zicem "Az" sau "Ez", chiar s-ar putea supara proprietarul acestui animal :)
Cum adica îndepărtat sau apropiat?
Nu am citit toate lecţiile deci nu ştiu dacă aţi explicat acest lucru.
Szia!
Én is szeretlek!
Avatar utilizator
lkozma
Site Admin
Mesaje: 137
Membru din: 10 Oct 2010, 15:51
Contact:

Re: persoane/animale

Mesaj de lkozma »

IvanPetrePaul scrie:Cum adica îndepărtat sau apropiat?
Diferenţa este ca şi în limba română:

ez acesta/aceasta
az acela/aceea
Scrie răspuns

Înapoi la “Lecţia 2”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori