exercitiu

Hol vagyunk? Unde suntem?
Scrie răspuns
forum_vechi_florescu_ams

exercitiu

Mesaj de forum_vechi_florescu_ams »

Hello, am ajuns si la lectia 4. Doua probleme care nu m-am lamurit:
1)exercitul 2 - subpunctul 9 - fraza "Iar tu ce faci?" - noi trebuia sa-l punem pe "ce" si nu a veam de unde alege. Aici cred ca am gresit si altceva.
2) exercitul 2 - subpunctul 14 - fraza "Tu ce faci?" - la fel, Merge cu hogy=cum, dar traducerea in romana e cu "ce"
Gresesc eu?
forum_vechi_lkozma

Re: exercitiu

Mesaj de forum_vechi_lkozma »

Servus,

ai dreptate, am uitat să menţionăm că traducerea e doar aproximativă în unele cazuri. De ex.
"ce faci?" sau "ce mai faci?" literal ar trebui să fie "mit csinálsz?", dar în lb. maghiară această întrebare de obicei se înţelege literal, adică "ce faci / cu ce te ocupi, în acest moment" :)

Dacă întrebăm "ce mai faci?" în general, spunem "hogy vagy?" care ar însemna "cum eşti ?" dar cred că în lb. română nu prea intrebăm aşa.

Aşa că dacă am scris "ce faci ?", varianta în maghiară poate fi oricare dintre "hogy vagy ?", "mit csinálsz ?", "mi újság ?", "mi a helyzet ?" ("care-i situaţia"), etc. :)

Scuze pt. confuzie... Oricum ideea era ca doar o singură variantă să fie corectă gramatical.
forum_vechi_florescu_ams

Re: exercitiu

Mesaj de forum_vechi_florescu_ams »

ok, bun am inteles. O alta intrebare:ati spus asa - cazul acuzativ se formeaza cu litera "t" la finalul substantibului. Dar avem in dialoguri "filmet" care este cuvantul "film" in cazul acuzativ. Deci presupun ca mai sunt si exceptii de la regula cu"t"?
forum_vechi_lkozma

Re: exercitiu

Mesaj de forum_vechi_lkozma »

Da, cazul acuzativ se formează cu "t", filmt ar fi însă greu de pronunţat, deci se mai pune o vocală înainte de "t", în acest caz un "e", astfel devine filmet.
Similar: könyv (carte) -> könyvet

De obicei dacă substantivul se termină într-o consoană, cazul acuzativ se formează cu "o vocală" plus litera "t". Vocala nu este totdeauna "e", şi mai sunt şi alte exceptii, încercăm să prezentăm aceste reguli în lecţia 5.
forum_vechi_florescu_ams

Re: exercitiu

Mesaj de forum_vechi_florescu_ams »

szia,
oke kosozonom mult de tot, astept lectia 5. Jo nap es spor.
pupici
ana

ps:nu am stiut toate cuvintele dar le caut acum pe net :)
forum_vechi_lkozma

Re: exercitiu

Mesaj de forum_vechi_lkozma »

Mulţumim / Köszönjük !
Scrie răspuns

Înapoi la “Lecţia 4”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori