Lecția 6

Hány óra? Cât e ceasul?
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Lecția 6

Mesaj de Elena Cozma »

Aș vrea să știu,printre altele,de ce vocala Ú din HÚSZ nu-și păstrează accentul în HUSZONEGY ... ... HUSZONKILENC, și devine vocală scurtă.De aici și pronunțarea în funcție de tipul vocalei respective. Precum și voc. É din NÉGY , la fel,se scurtează în NEGYVEN ... ... NEGYVENKILENC , și își păstrează accentul/lungimea în NÉGYSZÁZ ?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 6

Mesaj de AndreiG »

Nu există o regulă generală privitoare la scurtarea vocalelor. Aceasta are loc în general în silaba finală, dar numai în unele cuvinte, și numai înaintea unor sufixe. Prin urmare, în cazul lui "húsz" se poate spune doar că vocala sa se scurtează înaintea sufixului "-on", și numai în numerale. "Negyven" este tot un caz particular.
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 6

Mesaj de Elena Cozma »

Vă mulțumesc mult pentru explicațiile de mai sus.
În ceea ce privește primul exercițiu din această lecție,cu permisiunea Dvs., am să trec peste,deoarece nu-i văd rostul.La nivelul de cunoaștere a limbii la care mă aflu acum,ca să scriu corect toate aceste numere/cifre,ar trebui să le învăț pe de rost sau ar trebui să trag cu ochiul în ”carte”,ceea ce nu ar fi cinstit.Dacă le-aș scrie din ceea ce am reținut în mod natural,aș comite foarte multe greșeli (sunt sigură de asta!) și,din respect față de limba maghiara și față de vorbitorii ei,n-aș vrea să fac acest lucru în mod conștient.Vă mulțumesc pentru înțelegere!
Următorul exercițiu:
Am să prezint,pe rând,fiecare cadran,pentru că astfel îmi este mai ușor.Vă rog să-mi spuneți care dintre variante sunt incorecte sau dacă mi-a scăpat vreuna + greșelile de rigoare.

A. (Most) három óra, (és) hat perc.
(Most) tizenöt óra, (és) hat perc.
Reggel* három óra, (és) hat perc.
Délután három óra,(és) hat perc.
Éjjel három óra, (és) hat perc.
Három/Tizenöt múlt hat perccel.
Három/Tizenöt óra múlt hat perccel.
Hat perccel múlt három/tizenöt óra.
Reggel* három után hat perccel.
Éjjel három után hat perccel.
Délután három/tizenöt** után hat perccel.
Hat perccel három/tizenöt óra után.
ÎNTREBĂRI:
* În română se poate spune: ”Ora trei și șase minute noaptea”,precum și ”Ora trei și șase minute dimineața”, de ex., ”La ora trei și șase minute noaptea/dimineața a avut loc un cutremur cu magnitudinea de ... etc...etc. Acest lucru este valabil și pentru lb.maghiară?
** Dacă în maghiară se poate spune și: ”Délután TIZENÖT után hat perccel”?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 6

Mesaj de AndreiG »

Három/Tizenöt múlt hat perccel. - Când se spune ora oficial, se adaugă totdeauna "óra", ca mai jos.
Három/Tizenöt óra múlt hat perccel.
Reggel* három után hat perccel. - Propoziție incompletă. Se spune ca răspuns la o întrebare sau ca și complement de timp într-o propoziție care continuă
Éjjel három után hat perccel. - idem
Délután három/tizenöt** után hat perccel.- idem
Hat perccel három/tizenöt óra után. - idem

Răspunsuri la întrebări:
* Da, e corect cum ați folosit numele perioadelor zilei.
** Ar fi un fel de pleonasm, ca în română "după masă la ora cincisprezece".
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 6

Mesaj de Elena Cozma »

Cum ar suna,corect,o propoziție completă(?):
Most három óra után hat perccel reggel/éjjel/délután.
Most hat perccel három/tizenöt óra után.
Vă rog să-mi explicați,căci la faza asta nu-mi este clar.
Referitor la expresia ”Délután tizenöt” m-am gândit și eu că ar putea fi pleonastică,de accea v-am și cerut o precizare.Köszönöm szépen.
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 6

Mesaj de AndreiG »

Propoziții complete ar fi:
1. "Reggel három után hat perccel még otthon vagyok" 'Dimineața la ora 3 și 6 minute sunt încă acasă'
2. cu "Most" nu prea se poate construi ca mai sus, dar se poate așa, cam forțat:
• "Most hat perccel három/tizenöt óra után van" (mai normal "Most három/tizenöt óra, hat perc van") 'Acum este ora 3/15 și 6 minute', sau așa:
• "Most, reggel három óra után hat perccel, még sötét van" (mai normal "Most, három óra, hat perckor, még sötét van") 'Acum, la ora 3 și 6 minute, este încă întuneric'
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 6

Mesaj de Elena Cozma »

Nu am înțeles foarte bine: variantele de răspuns cu adv. MOST și conj. ÉS (ex.: "Most egy óra és öt perc.") sunt întotdeauna forțate sau doar în cazurile pe care mi le-ați adus drept exemplu?

Exercițiul B:
1. Tizenegy óra,harmincnyolc perc.
2.Huszonhárom óra,harmincnyolc perc.
3.Reggel* tizenegy óra,harmincnyolc perc.
4.Délelőtt** tizenegy óra,harmincnyolc perc.
5.Este tizenegy óra,harmincnyolc perc.
6.Éjjel tizenegy óra,harmincnyolc perc.
7.Tizenegy/Huszonhárom óra múlt harmincnyolc perccel.
8.Harmincnyolc perccel múlt tizenegy/huszonhárom óra.
9.Tizenegy/Huszonhárom óra múlt harmincnyolc perccel.
10.Tizenkettő/Huszonnégy óra lesz huszonkettő perc múlva.
11.Huszonkettő perc múlva tizenkettő/huszonnégy óra.
12.Fél tizenkettő/huszonnégy múlt nyolc perccel.
13.Háromnegyed tizenkettő/huszonnégy lesz hét perc múlva.
14.Nyolc perccel múlt fél tizenkettő.

ÎNTREBĂRI:
1.* Ceea ce ține de exprimarea corectă, în lb.română,dar și în lb.maghiară,putem spune: ”Ora unsprezece și treizeci și opt de minute dimineața”?
2.** În română se poate folosi și expresia: ”Ora unsprezece și treizeci și opt de minute înainte de prânz”?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 6

Mesaj de AndreiG »

Nu combinația MOST cu ÉS este forțată, ÉS este facultativ oricând, "Most egy óra és öt perc" e corect. Forțată e combinația MOST cu UTÁN.

3.Reggel tizenegy óra, harmincnyolc perc. - În maghiară se simte că asta nu mai e dimineața, de aceea e corectă propoziția 4.
12.Fél tizenkettő/huszonnégy múlt nyolc perccel. - Prima variantă e corectă (niciodată cu "óra"), dar varianta oficială trebuie cu "óra": "huszonnégy óra". Dar aici mai e o chestiune care nu ține de limbă: nu e "huszonnégy óra", ci "nulla óra".
13.Háromnegyed tizenkettő/huszonnégy lesz hét perc múlva. - "huszonnégy óra"

Răspunsuri la întrebări:
1. În română se poate spune ”Ora unsprezece și treizeci și opt de minute dimineața”, dar în maghiară este corect "délelőtt" în loc de "reggel".
2. Aș zice că formularea ”Ora unsprezece și treizeci și opt de minute înainte de prânz” nu e incorectă, dar eu cel puțin n-aș folosi-o, pentru că mi se pare forțată.
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 6

Mesaj de Elena Cozma »

Lucrurile mi-au devenit un pic mai clare. Mai am,totuși,o nedumerire: varianta cu VAN: 1.Care dintre aceste două propoziții este corectă(?); unde se plasează verbul în cazul dat(?): a) ”Most egy óra VAN és öt perc.” sau b) ”Most egy óra és öt perc VAN.” 2.Exprimarea cu VAN este și ea facultativă?
Îmi pare rău că fac atâtea greșeli,dar e ceva firesc la învățarea unei limbi.Plus de asta,corectările,explicațiile și răspunsurile adecvate pe care le primesc, mă ajută să înțeleg mai bine teoria.

Exercițiul C:
1.(Most) öt óra,(és) ötven perc.
2.(Most) tizenhét óra,(és) ötven perc.
3.Hajnali* öt óra,(és) ötven perc.
4. Reggel* öt óra,(és) ötven perc.
5.Délután öt óra,(és) ötven perc.
6.Este öt óra,(és) ötven perc.
7.Hat lesz tíz perc múlva.
8.Tizennyolc óra lesz tíz perc múlva.
9.Tíz perc múlva hat.
10.Tíz perc múlva tizennyolc óra.

Întrebări:
* Este posibil ca una și aceeași oră să poată marca aceste două perioade ale unei zile?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 6

Mesaj de AndreiG »

Nu sunt multe greșelile pe care le faci față de cât de complicată este exprimarea orei. În exercițiul ăsta totul e corect. Doar atât că la ora 17 încă nu prea este "este" (propoziția 6). Propoziția corectă cu VAN este ”Most egy óra és öt perc VAN”. VAN poate fi folosit și este facultativ în propozițiile 1 la 6. La 7 și 8 este exclus VAN, pentru că este LESZ 'va fi', și nici la 9 și 10 nu se folosește, pentru că ora 6 va fi peste zece minute.

3 și 4 sunt amândouă corecte, căci HAJNAL face parte din REGGEL.
Scrie răspuns

Înapoi la “Lecţia 6”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori