Eroare la Jocul 1

Scrie răspuns
Cristo
Mesaje: 30
Membru din: 13 Oct 2010, 07:13
Localitate: Battonya
Contact:

Eroare la Jocul 1

Mesaj de Cristo »

Salutare,
Eu vad ca Mihai e bun :!: dar nu e nici chiar asa de bun :shock:
la Jocul 1 cred ca e o o eroare vezi mihai 4sec.?!?

Cu stima,
Cristo
Avatar utilizator
lkozma
Site Admin
Mesaje: 137
Membru din: 10 Oct 2010, 15:51
Contact:

Re: Eroare la Jocul 1

Mesaj de lkozma »

Da, se pare că e o eroare mai veche care apare din când în când, o să încerc să-l rezolv în curând.
Cristo
Mesaje: 30
Membru din: 13 Oct 2010, 07:13
Localitate: Battonya
Contact:

Eroare la Jocul 1

Mesaj de Cristo »

Salutare,
Cossy22, cossy23, cossy28 etc. pare sa fie una si aceasi pesoana.
Se poate pastra o singura inregistrare(ceea mai buna).

Cu respect,
Cristo
Avatar utilizator
Ivan Petre Paul
Mesaje: 110
Membru din: 11 Oct 2010, 15:33
Localitate: Constanţa
Contact:

Re: Eroare la Jocul 1

Mesaj de Ivan Petre Paul »

Aici sunt de acord cu Cristo! :)
Én is szeretlek!
Avatar utilizator
lkozma
Site Admin
Mesaje: 137
Membru din: 10 Oct 2010, 15:51
Contact:

Re: Eroare la Jocul 1

Mesaj de lkozma »

Sunt şi eu de acord,
momentan jucătorii pot scrie orice nume, şi se poate ca diferite nume ale aceluiaşi jucător să ocupă întregul tabel.

Soluţii posibile la care pot să mă gândesc:
(scrieţi în comentarii care dintre soluţii ar fi cea mai bună sau dacă aveţi alte idei)

1. (metoda curentă): îi rog pe jucători să introducă acelaşi nume de fiecare dată când joacă şi apelez la simţul "fair-play". Numele introdus prima dată apare automat (deşi se poate modifica), deci sistemul încurajează acest comportament. Într-un comentariu am cerut explicit ca jucătorii să folosească acelaşi nume de fiecare dată, dar vechiul sistem de comentarii nu mai este vizibil. Voi pune un mesaj într-un loc mai vizibil.

2. filtrare pa bază de adrese IP: când jucătorul introduce un nume, sistemul înregistrează şi adresa IP (internet) a acestuia. În tabel se păstrează un singur scor pentru fiecare adresă IP. În acest caz cossy22, cossy23 etc. au aceaşi adresă IP, deci s-ar păstra o singură înregistrare.
Probleme cu această metodă:
A. dacă joci de pe calculatoare diferite sau se schimbă adresa IP a calculatorul (ceea ce se întâmplă des la unii furnizori de internet), poţi iarăşi să introduci un alt nume.
B. dacă mai multe persoane joacă de pe acelaşi calculator (colegi de apartament, membri de familie, etc), ei vor avea aceaşi adresă IP, şi sistemul va păstra doar un singur scor pentru toţi.

3. Salvarea scorului pe bază de cont utilizator
Probleme cu această metodă:
A. ar complica un pic sistemul actual - e mai uşor aşa că poţi să joci fără să faci un cont pe site.
B. dacă cineva insistă, poate să-şi creeze mai multe conturi şi aşa.

4. Integrare cu sistemul de autentificare din forum.
Dacă ai deja un cont pe forum, poţi să-l foloseşti şi pentru salvarea scorului din joc (şi poate pentru alte chestii - în viitor).
Probleme:
A. complică sistemul actual - nu vreau să-i oblig pe oameni să-şi facă cont pe forum dacă nu vor.
B. necesită un pic de lucru

Avantajul primei soluţii este că există deja :) Probabil că vom trece la soluţia 4, când voi avea timp s-o fac. Dacă aveţi o idee mai bună, lăsaţi un comentariu.
Cristo
Mesaje: 30
Membru din: 13 Oct 2010, 07:13
Localitate: Battonya
Contact:

Re: Eroare la Jocul 1

Mesaj de Cristo »

Salutare,
se pare că gluma se îngroaşă :shock:
Eu unul nu aş complica foarte mult sistemul, orice lucru cu cât e mai simplu cu atât e mai bun.
Porbabil că e sufientă varianta 1 să le readucem aminte jucătorilor noţiunea de fair-play.
Iar pentru cazurile extreme când apar jucători de gen cossy22,23,24 etc. pot fi "pârâţi" :lol:
Nu cred că ar trebui îngrădită libertatea unora pentru greşelile altora, haide să apelăm la bunul simţ(common sense) al celor implicaţi.

Cu stimă,
Cristo
Avatar utilizator
Ivan Petre Paul
Mesaje: 110
Membru din: 11 Oct 2010, 15:33
Localitate: Constanţa
Contact:

Re: Eroare la Jocul 1

Mesaj de Ivan Petre Paul »

Cred că ar trebui să se acorde câte un premiu pentru fiecare jucător.
Un participant la un joc nu poate ocupa mai multe locuri, ci doar unul.
Cei ce vor să joace de mai multe ori se pot înregistra ulterior în tabel tot cu acelaş scor, şi ar fi bine ca automat scorul precedent să fie înlocuit de cel nou, astfel ca acesta să apară doar o singură dată.
Dar dacă totuşi cineva vrea să umple tabelul cu propriile scoruri, măcar să aibă bunul simţ să se înregistreze în tabel pe baza altui nume :) .
Până la urma urmei este doar un joc, nu trebuie să ne complicăm atât.
Părerea mea!

Sziasztok!
Cu stimă,
Paul.
Én is szeretlek!
Cristo
Mesaje: 30
Membru din: 13 Oct 2010, 07:13
Localitate: Battonya
Contact:

Nélkül Cossy

Mesaj de Cristo »

Salutare,
Se poate "curaţa" tabela de scoruri de la Jocuri, nu de alta dar se pare că d-nul/d-na Cossy (fără număr) sa cam plictisit şi poate că acum ne lasă şi pe noi să ne jucăm :D.

Cu respect/Tisztelettel,
Cristo
Avatar utilizator
lkozma
Site Admin
Mesaje: 137
Membru din: 10 Oct 2010, 15:51
Contact:

Re: Eroare la Jocul 1

Mesaj de lkozma »

Salut,

se pare că e bine acum, am modificat programul, astfel încât afişează un singur scor de la fiecare adresă IP.
Dezavantajul e că dacă joacă mai mulţi de pe acelaşi calculator, pot avea doar un singur scor în tabel. (aceasta era metoda nr. 2 de mai sus :) )
Avatar utilizator
Ivan Petre Paul
Mesaje: 110
Membru din: 11 Oct 2010, 15:33
Localitate: Constanţa
Contact:

Re: Eroare la Jocul 1

Mesaj de Ivan Petre Paul »

Sau daca jucatorul are ip dinamic.. :D
Én is szeretlek!
Scrie răspuns

Înapoi la “Jocuri”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori