O zama de cuvinte...

Scrie răspuns
Cristo
Mesaje: 30
Membru din: 13 Oct 2010, 07:13
Localitate: Battonya
Contact:

O zama de cuvinte...

Mesaj de Cristo »

Salutare,
Am intalnit la jocuri unele cuvinte traduse in mod... hai sa-i spunem gresit!!! sau daca nu macar neinspirata, in opinia mea cel putin. :roll:
A: Traducerea pentru cartof e "krumpli"; e drept ca în Ardeal e foarte populara forma aceasta si e folosita inclusiv de români dar prin Ungaria(în magazine) forma ceea mai răspândită este: "burgonya". Greşesc?!
B: Traducerea pentru morcov e "murok"!?!? din câte stiu eu este "sárgarépa" sau am mai văzut si o variantă mai simplă "répa"
Voi ce parere aveţi?

Cu stimă,
Cristo
Avatar utilizator
lkozma
Site Admin
Mesaje: 137
Membru din: 10 Oct 2010, 15:51
Contact:

Re: O zama de cuvinte...

Mesaj de lkozma »

Mulţumesc pentru observaţii.

A. într-adevăr "burgonya" se foloseşte mai des în Ungaria, dar şi "krumpli" este corect, şi e folosit poate mai des în Ardeal. Trebuia să aleg una dintre sinonime şi am ales "krumpli".

B. într-adevăr, se pare că "murok" este un regionalism folosit doar în Ardeal. Poate că provine din cuvântul "morcov". Oricum, am promis că voi folosi doar limba "standard", aşa că îl schimb cu "sárgarépa", deşi eu personal spun doar "murok" :)

répa poate denumi mai multe tipuri de legume, aşa că nu este tocmai corect să-l folosim pentru "morcov".

Astfel:
sárgarépa = morcov (din sárga = galben)
cukorrépa = sfeclă de zahăr (din cukor = zahăr)
fehérrépa = pătrunjel (doar rădăcina), din fehér = alb

Dacă mai observaţi alte traduceri "suspecte" nu ezitaţi să scrieţi.
Cristo
Mesaje: 30
Membru din: 13 Oct 2010, 07:13
Localitate: Battonya
Contact:

Re: O zama de cuvinte...

Mesaj de Cristo »

Salutare,
Aş mai îndrăzni sa adug un cuvant suspect întâlnit în jocuri: más = alt
-->más nu înseamnă "altceva" sau "alte".. parcă e şi o expresie Más valami = un fel de mai doriţi şi altceva? greşesc oare?

Cu stimă,
Cristo
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: O zama de cuvinte...

Mesaj de AndreiG »

Traducerea lui más depinde de context. Poate însemna „alt, altă, alţi, alte”, de exemplu în ez más kérdés „asta e altă chestiune”, forma sa rămânând cea de singular dacă e atributul unui substantiv la plural. Poate însemna şi „altceva”, de exemplu în eszed, nem eszed, nem kapsz mást „o mănânci, n-o mănânci, altceva nu primeşti”. Mai ales urmat sau precedat de valami înseamnă „altceva”.
Scrie răspuns

Înapoi la “Jocuri”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori