exercitii

Hány óra? Cât e ceasul?
Scrie răspuns
forum_vechi_Dacy

exercitii

Mesaj de forum_vechi_Dacy »

Három óra és hét perc. - Három múlt hét perccel
Tizenegy óra és huszonkét perc. - Negyed éjfél múlt hét perccel
Ot óra és ötven perc. - Hat lesz tíz perc múlva
Délelőtt tizenegy óra és tizenkilenc perc. - Negyed dél múlt négy perccel
Éjjel tizenegy óra és ötvenegy perc. - éjfél lesz tizenegy perc múlva


Hány autó van itt? (Câte maşini sunt aici?)
Kettő. (Două.)
És a ház előtt hány autót látsz? (Iar în faţa casei câte maşini vezi?)
Ott csak egyet.(Acolo numai una.)

Az asztalon három pohár van. (Pe masă sunt trei pahare.)
Mik vannak az asztalon? (Ce sunt pe masă?)
Pohárok. (Pahare.)
Adjál két poharat. (Dă-mi două pahare.)
Hány poharat? (Câte pahare?)
Kétet (Două.)

A kertben sok virágot van. (În grădină sunt multe flori.)
A kertben sok virágot látok. (În grădină văd multe flori.)
A kertben virágokot vannak. (În grădină sunt flori.)
A kertben virágokot látok. (În grădină văd flori.)
A fa alatt tíz alma van. (Sub pom sunt zece mere.)
A fa alatt zöld almakat vannak. (Sub pom sunt mere verzi.)
Az asztal mellett három széket látok. (Lângă masă văd trei scaune.)
Az asztal mellett székeket látok. (Lângă masă văd scaune.)

- cu ora e foarte complicat... e derutant... că trebuie să te gândeşti la ce oră va fii pentru a spune ce oră este... mi se pare totuşi interesant faptul că dacă au numeral, sau ceva cuvânt care exprimă cantitatea nu mai folosesc pluralul...

Köszönöm a leckét!
Toate bune! :D
Dacy
forum_vechi_lkozma

Re: exercitii

Mesaj de forum_vechi_lkozma »

Foarte bine, felicitări!

Câteva observaţii:
- "Negyed éjfél múlt hét perccel" - deşi ar fi logic, cu "éjfél" şi cu "dél" nu se folosesc "negyed", "fél", etc. (Aşa cum nici în lb. română nu spunem "miezul nopţii jumate") Putem spune însă "Negyed tizenkettő múlt hét perccel"
- Negyed dél múlt négy perccel - şi aici, mai bine "negyed 12 ..."
- éjfél lesz tizenegy perc múlva - aşa e corect!
- "Pohárok." - pluralul corect este "Poharak" - "á" se scurteşte şi devine "a". E adevărat că între "ok" şi "ak" e greu să alegem forma corectă. Din fericire cele două sună destul de similar. Câteodată ajută dacă cunoaştem deja o altă formă a cuvântului. În acest caz, dacă acuzativul este "poharat", pluralul poate fi doar "poharak".
- "Kétet" - Kettőt
- A kertben sok virág van. (nu trebuie pus la acuzativ, pt. că este subiectul propoziţiei)
- A kertben sok virágot látok. - corect! (aici avem acuzativ pt. că "floare" este complement direct)
- A kertben virágok vannak. (nici aici nu trebuie la acuzativ)
- A kertben virágokat látok. - Aproape corect. Numai că este "virágokat" şi nu "virágokot". Cum am spus, nu cunosc vreo regulă despre cum se alege "ok" sau "ak", deci asta nu e o greşeală mare. În unele graiuri chiar se spune "virágokot".
- A fa alatt zöld almák vannak. (nu trebuie la acuzativ, şi "a" se lungeşte: alma - almák)
- Az asztal mellett három széket látok. - corect!
- Az asztal mellett székeket látok. - corect!

Ai observat bine când nu trebuia pus substantivul la plural, greşeala era doar că le-ai pus câteodată la acuzativ şi când nu trebuia.
De ex. ai scris corect:
"A fa alatt tíz alma van."
Exact aşa trebuie şi în celălalt exemplu:
"A kertben sok virág van." (În loc de "virágot")

O zi bună!
forum_vechi_Dacy

Re: exercitii

Mesaj de forum_vechi_Dacy »

Mulţumesc pentru corecturi... şi văd că îmi mai trebuie mult(fără accent ;)) ) exerciţiu... dar dat fiind că este primadată când scriu ceva în maghiară... eu cred că este bine... :D
Lecţiile voastre sunt foarte bine făcute... Bravo!
Îmi cer scuze pentru nişte greşeli să zic impardonabile, când am pus subiectul cu formă de acuzativ... oricum mie încă tot mi se pare ciudat să pun verbul la sfârşitul propoziţiei... mai am nevoie de exerciţiu... asta e...
Toate bune! :D
Szia :D
Dacy
forum_vechi_Dacy

Re: exercitii

Mesaj de forum_vechi_Dacy »

şi totuşi care e diferenţa între Kétet şi Kettőt?

aici e aşa Tizenkét óra, huszonhat perc. şi aici aşa Negyed tizenkettő múlt hét perccel. dacă urmeacă ceva după 2 nu trebuie să devină két?
forum_vechi_lkozma

Re: exercitii

Mesaj de forum_vechi_lkozma »

"Kétet" nu există, pentru că "Két" este folosit doar când este prezent şi substantivul la care se referă numeralul 2. În acel caz, numai substantivul primeşte semnul acuzativului, iar numeralul nu se schimbă.
"két virág (două flori) - két virágot"

Substantivul nu trebuie să fie imediat după numărul 2, mai pot fi şi alte cuvinte între ele, dar important e că substantivul apare undeva. La asta ne-am referit când am spus că numeralul are rol de atribut.
"két szép, sárga virág (două flori frumoase, galbene) - két szép, sárga virágot" - substantivul nu apare imediat după 2, dar este prezent, şi prin urmare avem "két" şi nu "kettő", şi doar substantivul se marchează cu "t", iar numeralul nu.

Numeralul poate fi pus la acuzativ doar când este de unul singur, dar atunci poate fi numai "kettő", şi devine "kettőt" la acuzativ.

Depinde dacă este prezent substantivul la care se referă numeralul sau nu.
"Tizenkét óra, huszonhat perc" - aici 12 se referă la "ore", adică este atributul substantivului "óra", de aceea avem tizenkét şi nu tizenkettő.

"Negyed tizenkettő múlt hét perccel." - aici lipseşte substantivul "óra", "tizenkettő" este de fapt subiectul propoziţiei. [Lit. .. doisprezece trecute cu 7 minute...] Folosim deci "kettő" când lipseşte substantivul la care se referă numeralul.
forum_vechi_Dacy

Re: exercitii

Mesaj de forum_vechi_Dacy »

Am înţeles... într-un final ;)) Köszönöm
forum_vechi_lkozma

Re: exercitii

Mesaj de forum_vechi_lkozma »

forum_vechi_Dacy scrie: Îmi cer scuze pentru nişte greşeli să zic impardonabile, când am pus subiectul cu formă de acuzativ... oricum mie încă tot mi se pare ciudat să pun verbul la sfârşitul propoziţiei... mai am nevoie de exerciţiu... asta e...
Da, ordinea cuvintelor din propoziţie e un pic diferită faţă de limba română, şi mai sunt multe reguli care probabil că par neobişnuite la început.
Te-ai descurcat foarte bine pentru început.
Spor în continuare!
Scrie răspuns

Înapoi la “Lecţia 6”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori