Lecția 7

Hova mész? Unde mergi?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 7

Mesaj de AndreiG »

Totul e corect la sufixe, numai că eu nu văd exercițiul 4 în lecția 7. Probabil l-ai construit singură din cuvintele din lecție.
Elena Cozma
Mesaje: 1284
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 7

Mesaj de Elena Cozma »

Este un exercițiu propus de dl.Kozma la rubrica ”Comentarii despre această lecție” în data de 09.03.2013; am considerat că face parte din lecție; l-am adus aici ca să fie toate launloc.

Aș vrea să vă rog să-mi alcătuiți o listă cu nume ungurești de fete și băieți, precum și una cu nume de familie (vreo 10 pentru fiecare categorie cred că îmi sunt suficiente), ca să pot alcătui cu ele propoziții atunci când voi avea nevoie și, astfel, să evit folosirea unora și acelorași nume de fiecare dată. Vă dau mai jos numele pe care eu deja le cunosc din lecție, pentru a le putea evita:

1. Ágnes / Anna / Edit / Ibolya / Ilona / Iúlia / Katalin / Mária / Réka / Tünde / Zsófia

2. Iános / István / Ferenc / László / Péter / Zoltán

3. Fehér / Fekete / Kovács / Nagy / Sándor

Am încercat să caut pe net, dar sunt prea multe și nu pot să-mi dau seama care dintre ele sunt mai practice.
Nu-mi trebuie urgent --- atunci când o să aveți mai mult timp la dispoziție.
Előre is köszönöm.
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 7

Mesaj de AndreiG »

Uite aici o listă cu prenume în ordinea frecvenței: https://hu.wikipedia.org/wiki/Leggyakor ... st%C3%A1ja
Diminutivele folosite și pentru adulți ale primelor zece care au asemenea diminutive (cele lăsate pe dinafară au numai pentru copii):
• feminine: Mari, Erzsi, Kati, Ili, Évi, Anni, Zsuzsi, Ági, Juli, Ildi;
• masculine: Laci, Pista, Józsi, Jani, Zoli, Sanyi, Gabi, Feri, Tomi, Zsolti.

Și una cu nume de familie tot în ordinea frecvenței: https://hu.wikipedia.org/wiki/Leggyakor ... st%C3%A1ja
Scrie răspuns

Înapoi la “Lecţia 7”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori