Lecția 8

Honnan jössz? De unde vii?
Scrie răspuns
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Lecția 8

Mesaj de Elena Cozma »

EXERCIȚIUL 1:

1. Az erdő mellett lakom.
2. A diófák között almafákat is ültetek.
3. A nap a felhők között van.
4. A tányérok alatt abroszt teszek.
5. A poharak alatt abrosz van.
6. A szó előtt pontosvesszőt teszek.
7. A kapu előtt elolvadt a hó.
8. A víz alatt úsznak a halak.
9. A szekrény alatt por van.
10. A szekrény mögött por van.
11. A búvár a víz alatt merül.
12. Az ing fölött pulóvert veszek.
13. Az ing felett pulóvert hordok.
14. A tengeralattjáró a víz alatt van.
15. A tengeralattjáró a víz fölött jön.


1. În primul dialog din lecție, replica a doua:
-Szia,az ÉN nevem Noriko.
NEVEM = NÉV + voc. de legătură E + suf. posesiv -M
De ce apare și pronumele personal ÉN ?
Nu este suficient să se exprime obiectul posedat doar prin intermediul sufixului posesiv -M ? : A NEVEM Noriko.(?) Vă rog să-mi explicați.

2. Postpozițiile FÖLÖTT și FELETT sunt sinonime și sunt absolut identice ca sens sau există,totuși,o nuanță semantică ce le diferențiază?

3. TENGERALATTJÁRÓ:
Din lecția a 5-a știu că TENGER înseamnă ”mare”.
ALATT = sub
JÁR -(a trebuit să-l caut în dicționar) = a umbla,a circula, a merge.
JÁRÓ - nu-mi este cunoscut cuvântul (nu l-am găsit în dicționar),dar bănuiesc că verbul JÁR se transformă în substantivul JÁRÓ : a umbla - umblător.
Deci,dacă înțeleg corect, TENGERALATTJÁRÓ s-ar traduce,literal,ca: umblător-pe-sub-mare sau ceva de genul.

4. Am o problemă de natură tehnică: nu pot accesa link-ul despre conjugarea verbelor: mie nu îmi apare nicio listă cu verbe și nicio casetă despre care se pomenește în lecție.
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de AndreiG »

Bine ai revenit!

Atenție la sistemul triplu al exprimării locului. Orice verb care implică mișcare cere postpozițiile:
• dacă mișcarea este spre un loc: "mellé", "alá", "mögé", "közé", "elé", "fölé";
• dacă mișcarea este dinspre un loc: "mellől", "alól", "mögül", "közül", "elől", "fölül".

Deci:

2. A diófák között almafákat is ültetek — közé.
4. A tányérok alatt abroszt teszek — alá
6. A szó előtt pontosvesszőt teszek — elé
11. A búvár a víz alatt merül — alá
12. Az ing fölött pulóvert veszek — fölé
15. A tengeralattjáró a víz fölött jön — fölé

Vezi că ideea de mișcare are o interpretare largă. Când vorbitorul nativ de maghiară spune de exemplu "ültetek" 'plantez' în contextul de mai sus, are în minte faptul că ia pomișorul de undeva și îl duce acolo unde îl plantează.

Mai trebuie ținut seama și de ceva ce nu apare în exercițiul acesta. Nu trebuie confundată mișcarea spre sau dinspre un loc cu mișcarea ce nu e nici spre, nici dinspre un loc. În cazul acesteia se folosesc aceleași postpoziții ca și cu verbele care nu implică mișcare. Exemple: "A ház előtt vagyok" 'Sunt în fața casei', "A ház előtt sétálok" 'Mă plimb prin fața casei'.

1. Vorbitoarea folosește "én" numai ca să-și scoată în evidență persoana. "A nevem Noriko" este tot atât de corect, dar fără scoatere în evidență.

2. Postpozițiile "fölött"" și ""felett"" sunt variante fonetice ale aceluiași cuvânt identice ca sens, prin urmare este bine "Az ing felett/fölött pulóvert hordok". Însă formele pentru mișcare ale acestei postpoziții au câte o singură variantă fonetică: "fölé", "fölül".

3. Ai înțeles perfect cum e cu "tengeralattjáró". Nu în seria de lecții pe care o faci, ci în cursul "Magyarul Andrással", lecția 20, se explică forma cu "-ó/-ő", cea de participiu prezent, care se poate substantiviza.

4. Din păcate site-ul cu conjugarea nu mai este pe internet. Trebuie să-l anunț pe László să scoată linkul. Am găsit alt site aici: http://www.verbix.com/languages/hungarian.php
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de Elena Cozma »

EXERCIȚIUL 1 (refăcut):

1. Az erdő mellett lakom.
2. A diófák közé almafákat is ültetek.
3. A nap a felhők között van.
4. A tányérok alá abroszt teszek.
5. A poharak alatt abrosz van.
6. A szó elé pontosvesszőt teszek.
7. A kapu előtt elolvadt a hó.
8. A víz alatt úsznak a halak.
9. A szekrény alatt por van.
10. A szekrény mögött por van.
11. A búvár a víz alá merül.
12. Az ing fölé pulóvert veszek.
13. Az ing fölött/felett pulóvert hordok.
14. A tengeralattjáró a víz alatt van.
15. A tengeralattjáró a víz fölé jön.

Cu mulțumirile de rigoare!
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de AndreiG »

Foarte bine!
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de Elena Cozma »

EXERCIȚIUL 2 :

1.KÍVÁNNI = KÍVÁN + NI

a) Conjugare nedefinită:

(én) kívánok
(te) kívánsz
(ő) kíván

(mi) kívánunk
(ti) kívántok
(ők) kívánnak

b) Conjugare definită:

(én) kívánom
(te) kívánod
(ő) kívánja

(mi) kívánjuk
(ti) kívánjátok
(ők) kívánják

Vă rog să-mi confirmați sau să-mi infirmați spusele de mai jos:

1. KÍVÁNNI este un verb tranzitiv, de aceea are două conjugări: una definită și alta nedefinită. Putem recunoaște tipul de conjugare după desinențele* specifice persoanei,numărului,modului și timpului la care se află verbul (în cazul dat la indicativ prezent).
Când spunem cuiva EGÉSZSÉGET KÍVÁNOK! (dacă nu m-am exprimat corect în maghiară, vă rog să mă corectați) folosim tipul de conjugare nedefinită, deoarece subst. EGÉSZSÉG nu este articulat, deci este nedeterminat. Asta e ceea ce am înțeles eu, în linii mari, din articolul ”Verbul în limba maghiară” de pe Wikipedia, la acest capitol.
Acuma, pentru tipul de conjugare definită, ar trebui folosit, cel mai simplu, un substantiv articulat hotărât, dar nu știu cum să formulez o propoziție în maghiară pentru a demonstra fenomenul. Dați-mi Dvs. un exemplu de expresie sau propoziție de acest gen, ca să înțeleg mai bine cum funcționează.

2.*În articolul de pe Wiki., sufixele personale ale verbelor sunt numite ”desinențe”. Putem opera și cu acest termen?

3.În dicționarul meu, verbul KÍVÁNNI are sens triplu:

1.a dori
2. a ura
3. a cere, a necesita

Dați-mi, vă rog, în maghiară, câte un exemplu de propoziție cu fiecare dintre aceste sensuri ale verbului, ca să văd care-i diferența.
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de AndreiG »

Ai înțeles foarte bine cum e cu conjugarea definită și cu cea nedefinită. Într-adevăr, conjugarea definită se folosește în primul rând cu complement direct cu articol hotărât, dar nu numai. Vei vedea pe parcurs ce complemente directe definite mai sunt sau, dacă vrei să știi de acum, le vezi la http://www.nebulo.ro/gramatica/compl_dir_nedef_def.html

Exemplu cu articol hotărât: "Azt a blúzt kívánom, nem ezt". 'Doresc bluza aceea, nu asta'.

Desinențele sunt o categorie de sufixe, de exemplu cele personale ale verbelor.

Sensurile lui "kíván":
• 'a ura' — exemplul pe care l-ai dat, mai uzual "Jóegészséget kívánok";
• 'a dori' — exemplul dat de mine mai sus;
• 'a cere, a necesita' — "Ez az állítás pontosítást kíván" 'Afirmația aceasta necesită o precizare'
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de Elena Cozma »

2. ÁLLNI = ÁLL + NI (intranzitiv)

(én) állok
(te) állsz
(ő) áll

(mi) állunk
(ti) álltok
(ők) állnak

Vă rog să-mi precizați un lucru,ca să fiu sigură sută la sută: doar verbele tranzitive au două tipuri de conjugare? cele intranzitive au doar tipul de conjugare nedefinită?

Conjugare definită = conjugare obiectivă?
Conjugare nedefinită = conjugare subiectivă?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de AndreiG »

Bineînțeles, numai verbele tranzitive au cele două conjugări, din moment ce numai ele au complement direct.

Da, termenii sunt sinonimi. De fapt ar trebui spus "conjugarea verbului tranzitiv cu complement direct definit" și "conjugarea verbului fără complement direct definit", dar ar fi prea lung.
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de Elena Cozma »

3. FUTNI = FUT + NI (intranzitiv)

(én) futok
(te) futsz
(ő) fut

(mi) futunk
(ti) futtok
(ők) futnak

Am nevoie de câteva precizări:

1.La infinitiv toate verbele (regulate și neregulate) se termină în -NI ,fără excepție? Sufixul -NI este desinența infinitivului?
2.Există o categorie de verbe (regulate și neregulate) care, la indicativ prezent, persoana a 3-a singular, au rădăcina / forma de bază a verbului terminată în desinența zero; precum există și o altă categorie de verbe (reg. și nereg.) care la indicativ prezent, pers. a 3-a singular, nu au rădăcina / forma de bază a verbului terminată în desinența zero, ci în sufixul -IK.
Sufixul -IK este, în cazul dat, desinența rădăcinii verbului?
Deci, ca și concluzie, să înțeleg că verbele (reg. și nereg.), în lb. maghiară, se mai împart în două categorii:

1. cele cu rădăcina terminată în desinența zero
2. cele cu rădăcina terminată în sufixul -IK

Pentru Dvs. s-ar putea să fie niște lucruri elementare, dar pentru mine este foarte important să simplific teoria și s-o adaptez nivelului meu de cunoaștere, pentru a o înțelege mau ușor și mai bine.
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de AndreiG »

1. Da, "-ni" este sufixul infinitivului la toate verbele. Nu este desinență, pentru că aceasta se definește ca un sufix după care nu poate urma alt sufix.

2. Da, există verbe care la persoana a III-a singular a indicativului prezent au rădăcina urmată de desinența zero și altele care la aceeași formă au rădăcina urmată de desinența "-ik". Zic "urmată", dat fiind că desinența nu face parte din rădăcină.
Scrie răspuns

Înapoi la “Lecţia 8”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori