Lecția 8

Honnan jössz? De unde vii?
Scrie răspuns
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de Elena Cozma »

3. ÍRNI
Conjugare subiectivă:
(én) írok
(te) írsz
(ő) ír
(mi) írunk
(ti) írtok
(ők) írnak

Conjugare obiectivă:
(én) írom
(te) írod
(ő) írja
(mi) írjuk
(ti) írjátok
(ők) írják

5. a) Levélet írok. (similar exemplului: "...mesét mond." (?)
b) Eszter szépen ír.
c) A költő költeményeket ír. (este cumva pleonastic sau forțat? e mai bine să spun:
d) A költő verseket ír. (?)
6. A tanulók a tollbamondást* a füzeteken** írják.

1. *Pe AB , pentru ”dictare” am găsit doi termeni: TOLLBAMONDÁS și DIKTÁLÁS . Care dintre ei este mai uzual?
2. **În maghiară A FÜZETEKEN este perceput ca o suprafață pe care are loc o acțiune?

3. Revin la problema cu EGY : data trecută am făcut o concluzie nu tocmai corectă. Acum cred că am înțeles exact cum stau lucrurile: în propoziția A NAGYANYA EGY MESÉT MOND., se are în vedere: Bunica spune o (singură) poveste, adică numai una, și nu două sau trei. Aici se pune accentul pe cantitatea (numărul) de obiecte, și nu pe identitatea unui obiect anume (așa cum crezusem inițial). Dacă s-ar fi pus accentul pe identitatea obiectului, ar fi trebuit să scriu, ”Bunica spune povestea cu ursul.”, de ex. Nu vă supărați pe mine că m-am agățat de acest subiect, dar vreau să înțeleg lucrurile corect și până la capăt!
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de AndreiG »

5. b) și d) sunt foarte bune. Și c) este bună, dar e preferabilă d). La a): "levél" e o excepție, în sensul că "é" se scurtează și devine "e" la adăugarea sufixelor de acuzativ și de plural, "levelet", "levelek", "leveleket", dar "a levélben", "a levélen".

N-aș putea să spun care e mai uzual dintre "tollbamondás" și "diktálás". Poate că ardelenii, care știu și românește, spun mai degrabă "diktálás", iar cei din Ungaria "tollbamondás". Sau puriștii, care evită împrumuturile, folosesc "tollbamondás".
Dar în propoziția asta sunt două subtilități. Caietul este simțit ca un interior, pentru că se închide, iar verbul "írni" este aici de mișcare spre interiorul caietului, deci "a füzetekbe írják".

Ai înțeles exact cum e cu "egy", și nu te mai scuza că pui în discuție lucrurile. Tocmai asta apreciez la un om care vrea să învețe ceva.
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de Elena Cozma »

4. BESZÉLNI

Conjugare subiectivă:
(én) beszélek
(te) beszélsz
(ő) beszél
(mi) beszélünk
(ti) beszéltek
(ők) beszélnek

Conjugare obiectivă:
(én) beszélem
(te) beszéled
(ő) beszéli
(mi) beszéljük
(ti) beszélitek
(ők) beszélik

7. a) A portugálok nagyon gyorsan beszélnek.
b) Újlatin* nyelvet beszélek.
8. Az ország nyelve beszélem. (aici nu știu dacă o să înțelegeți ce vreau să zic, am încercat să exprim în maghiară obiectul posedat, ca să aduc un exemplu de propoziție cu verbul BESZÉLNI la conj. obiectivă)

1. *Pentru ”romanică” am găsit pe AB: ÚJLATIN ”neolatină”.
2. Înseamnă că nu vă deranjează faptul că pun prea multe întrebări sau că vă cer explicații detaliate, sau ritmul în care mergem? Personal, doar așa pot să înțeleg maghiara mai bine și s-o însușesc mai ușor.
Ultima oară modificat 18 Aug 2016, 22:28 de către Elena Cozma, modificat 1 dată în total.
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de AndreiG »

7. a) și b) sunt foarte bune. 8. o înțeleg foarte bine. Singura observație este că lipsește sufixul (desinența) de acuzativ la "nyelve".

"Újlatin" este într-adevăr termenul pentru 'romanic(ă)'.

Încă o dată: niciodată nu sunt prea multe întrebări când vrei să înveți cu temei.
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de Elena Cozma »

5. RAJZOLNI

Conjugare subiectivă:
(én) rajzolok
(te) rajzolsz
(ő) rajzol
(mi) rajzolunk
(ti) rajzoltok
(ők) rajzolnak

Conjugare obiectivă:
(én) rajzolom
(te) rajzolod
(ő) rajzolja
(mi) rajzoljuk
(ti) rajzoljátok
(ők) rajzolják

10. a) A gyermek napot a táblán rajzol.
b) Egy zöld almafát és két piros almát rajzolunk.
11. A kék tengert rajzolod.

1. TÁBLÁN presupune, în maghiară,o suprafață sau alt fel de loc?
2. "Az ország nyelvet beszélem." este corect?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de AndreiG »

10. b) și 11 sunt foarte corecte. Despre 10. a) două observații. I. "Rajzol" implică mișcare spre tablă (ca și la "ír a füzetbe"), dar aici spre o suprafață. II. Locul lui 'pe tablă' ar fi corect într-un context în care s-ar cere scoaterea sa în evidență, dar acest context lipsește, așa că ar trebui o propoziție neutră, cu 'pe tablă' după predicat.

"Nyelvet" este la acuzativ fără exprimarea posesiei, "e" fiind vocală de legătură în acest caz. Vezi cum e corect cu exprimarea posesiei.

Observă că nu-ți mai dau formele corecte, ci te las să le găsești.
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de Elena Cozma »

Dacă toată problema constă în locul lui TÁBLÁRA în propoziție, atunci A GYERMEK NAPOT RAJZOL A TÁBLÁRA. trebuie să fie corectă. Dar NAPOT rămâne pe loc(?), nu suferă nicio schimbare de poziție?
La exprimarea obiectului posedat nu m-am orientat decât după niște modele aproximativ asemănătoare cu cel din prop.8., de aceea nu vă pot da un răspuns corect; la acest capitol nici mie nu-mi este clar cum funcționează; unicul lucru pe care îl intuiesc este lungirea vocalei de legătură - e - care devine - é - : NYELVÉT ( pentru a se evita confuzia dintre NYELVET la acuzativ și NYELVET obiect posedat, cred eu.)

6. ALSZIKNI

(én) alszom
(te) alszol
(ő) alszik
(mi) alszunk
(ti) alusztok
(ők) alusznak

12.a) A lusta egész nap* alszik.
b) A fehér macska a kanapén alszik.
c) Egy kutya az ólban alszik és két kutya kint alusznak.**
d) A madarak a fában*** alusznak.

1.*Expresia EGÉSZ NAP am preluat-o din lecția 6.
2.**În cazul frazei 12.c ,în a doua parte a acesteia, subiectul și predicatul pot fi omise(?): EGY KUTYA AZ ÓLBAN ALSZIK ÉS KÉT KINT.
3.***Cum e corect în maghiară: A FÁBAN ALSZIKNI sau A FÁN ALSZIKNI (?)
Cred că am o problemă destul de serioasă cu subtilitățile limbii maghiare.
Revin în data de 21.
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de AndreiG »

Acum e foarte bine "A gyermek napot rajzol a táblára". Într-o propoziție neutră, fără scoatere în evidență a vreunei părți, în care predicatul are CD, acesta stă înaintea predicatului.

Ai corectat foarte bine "nyelvet", căci doar știi că "nyelv" ca obiect posedat de persoana a III-a primește sufixul "e", și că atunci când se adaugă "-t" la un cuvânt terminat în "e", acesta devine "é", fie că e ultimul cuvânt din rădăcină, ca la "lecke", fie că e sufix.

Infinitivul lui "alszik" este neregulat: "aludni".

Propozițiile a) și b) sunt foarte corecte.

În fraza c), al doilea predicat rămâne la singular, pentru că și subiectul este la singular, din cauza exprimării cantității. Fraza se poate scurta cum propui, doar că numeralul din a doua propoziție ia cealaltă formă pe care o are (e singurul numeral cu două forme). Aceasta se folosește când este substantivat.

Da, copacul este perceput ca o suprafață. Explicația este că "fa" mai înseamnă și "lemn", deci cu "-ban" ar însemna "în lemn" (în interiorul lemnului).

În legătură cu subtilitățile, împacă-te cu gândul că vei mai întâlni multe, dar le vei stăpâni până la urmă.
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de Elena Cozma »

1. A tanú az igazságot mondja.
2.a. A nagymama mesét mond.
b. A nagymama egy mesét mond.
c. A nagymama meséket mond.
3.a. Az öreg jól hall.
b. Az öreg nem jól hall.
4. Hallom a csalogányt.
5.a. Levelet írok.
b. Eszter szépen ír.
c. A költő verseket ír.
6. A tanulók a tollbamondást a füzetekbe írják.
7.a. A portugálok nagyon gyorsan beszélnek.
b. Újlatin nyelvet beszélek.
8. Az ország nyelvét beszélem.
9.a. A gyermek napot rajzol a táblára.
b. Egy zöld almafát és két piros almát rajzolunk.
10. A kék tengert rajzolod.
11.a. A lusta egész nap alszik.
b. A fehér macska a kanapén alszik.
c. Egy kutya az ólban alszik és két kutya kint alszik.
d. Egy kutya az ólban alszik és kettő kint.
e. A madarak a fán alusznak.

Pentru exercițiul următor nu țin neapărat să compun un text coerent. Voi încerca, la fel ca până acum, să alcătuiesc propoziții cât mai simple, cu părțile de vorbire pe care știu, cât de cât, să le „mânuiesc”.
Vă dau mai jos primele două propoziții. Acolo unde comit greșeli simple, vă rog să-mi dați doar un indiciu, ca să le corectez ulterior. Este foarte bună ideea de a mă lăsa să-mi descopăr greșelile și a încerca să mi le corectez. Accept provocarea deși știu că n-am să-i fac față cu brio. Greșelile mai grave, vă rog să mi le corectați și să le comentați Dvs. Eu nu mă bag în zona necunoscutului, pentru a nu complica lucrurile.
Toate cuvintele noi sunt preluate de pe AB.

1. Felébredek reggel fél hatkor.
2. Egy-két gyümölcsöt, két-három kekszet vagy joghurtot eszem.

1. În maghiară, într-o construcție ce indică o perioadă a zilei + ora propriu-zisă, adverbul, cum e corect în română(?): precedă sau precede, întotdeauna numeralul și niciodată invers? În română spunem întotdeauna: ”Ora cinci și treizeci de minute dimineața” , iar în maghiară viceversa: "Reggel öt óra és harminc perc." (?)
2. Verbul ENNI , la ambele conjugări, la persoana |, singular , indicativ prezent, are rădăcina urmată de sufixul -M ?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 8

Mesaj de AndreiG »

Acum propozițiile 1-11 sunt foarte bune.

Propoziția 2. din compunere este la fel foarte corectă. La propoziția 1. e de explicat ceva la ce încă nu ai ajuns. Corect este "Reggel fél hatkor ébredek". Dacă știi limba rusă, vei înțelege ușor. Prefixul "fel-" face verbul să fie perfectiv, or aici este vorba de o acțiune făcută de obicei, deci ca să fie imperfectiv, trebuie să fie fără prefix. Pe de altă parte, într-o propoziție neutră, complementul precede/precedă verbul.

Și 'precede' și 'precedă' sunt corecte. Dacă ai un dubiu, poți consulta dexonline, unde se dă conjugarea verbelor. Eu știam numai de 'precede', dar m-ai făcut să verific și așa am mai învățat ceva.

Da, adverbul precede/precedă numeralul.

Majoritatea verbelor cu "-ik" la indicativ prezent, pers. III. sg. au "-m" la ind. prez., pers. I., la ambele conjugări.
Scrie răspuns

Înapoi la “Lecţia 8”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori