tastatură

Scrie răspuns
Avatar utilizator
de-a dura lex
Mesaje: 44
Membru din: 20 Noi 2012, 12:41
Localitate: Kolozsvár
Contact:

tastatură

Mesaj de de-a dura lex »

în caz că i-ar putea fi cuiva de folos:
eu mi-am făcut un layout propriu de tastatură, bazat pe cel românesc de la Microsoft (tip qwertz), dar suficient de comod pentru introducerea caracterelor specifice maghiarei și altor limbi europene, precum franceza, germana, spaniola etc.

de pildă, toate literele cu accent ascuțit le obțin așa:
alt-dreapta + t, apoi vocala de bază
exemple:
alt-dreapta + t, a » á
alt-dreapta + t, e » é
la fel: í, ó, ú (dar merge și cu caractere non-maghiare: ś, ź, ý, ć ș.a.m.d.).

literele cu două puncte (umlaut):
alt-dreapta + u, apoi vocala de bază.
exemple:
alt-dreapta + u, u » ü
alt-dreapta + u, o » ö
la fel și pentru caractere non-maghiare: ä, ë, ï etc.

literele cu două liniuțe (strict maghiare) se introduc puțin mai greu:
shift + alt-dreapta + u, apoi vocala de bază.
adică la fel ca pentru literele cu două puncte, însă și cu tasta shift apăsată.
așa introduc: ű, ő

foarte ușor introduc și caractere specifice francezei (è, ê, à, â, ç, ï), spaniolei (ñ, ¡, ?), germanei (ä, ß), latinei (æ, œ, ā, ē), danezei (å), unor limbi slave (ć, ĉ, ś, š), albanezei (ë) ș.a.m.d.
plus litere mai „ciudate”, precum ÿ.

dar chiar și literele grecești și chirilice le introduc foarte ușor:
α β γ δ ε φ ...
а b г д е ф ...
este greoi de scris un text doar cu aceste litere, însă este foarte comod atunci când trebuie să pui câte o literă grecească/rusească într-un text scris cu alfabetul latin, de exemplu în fizică.

plus multe alte caractere de care este nevoie câteodată (matematice, financiare etc.): § ø € Ø ∆ ∫ £ ≤ ≥ « » ≈ ‽ ‰ ¢ ∞ ˛ © ≠ ˚ ± № ™ √ ¦ ℮ ƒ ÷ ...
plus mai multe tipuri de ghilimele, specifice mai multor limbi.

---

dacă vi se pare cam greu de introdus un caracter maghiar, conform explicațiilor de mai sus, vă asigur că în acest caz practica este mult mai ușoară decât teoria.
de când mi-am făcut acest layout, scriu extrem de ușor numele studenților de etnie maghiară, precum și exercițiile de pe nebulo.ro (și multe alte lucruri, în multe limbi).
la fel de ușor ca scrierea în română prin alocarea de combinații de taste în Winword (ctrl + a pentru ă etc.) – de fapt, mult mai ușor, pentru că nu sunt limitat la o singură aplicație, și nici nu există pericolul unor conflicte între aplicație și sistemul de operare.
dovada cea mai bună este acest text, în care am introdus extrem de ușor toate caracterele.
cred că se înțelege: caracterele acestea pot fi introduse oriunde: într-un editor de texte, într-un browser web, în Explorer etc.

de câțiva ani, de când mi-am făcut acest layout, doar pe el îl folosesc, fără a simți vreodată nevoia unui altul (românesc, maghiar, francez etc.).

dacă cineva dorește acest layout, am pus un link mai jos, cu câteva instrucțiuni de folosire.
se instalează foarte ușor (click pe un fișier .exe) și rapid (o secundă).
se dezinstalează la fel de rapid.
fără efecte secundare.
e drept, e plin de e-uri: e, é, è, ë, ě, ê, ε, €, æ, ē :)

să nu uit:
acest layout merge pe orice platformă Windows (XP, Vista, 7, 8), dar atât.
nu este pentru Linux, Mac, Android etc.
Ultima oară modificat 15 Dec 2012, 18:01 de către de-a dura lex, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
lkozma
Site Admin
Mesaje: 137
Membru din: 10 Oct 2010, 15:51
Contact:

Re: tastatură

Mesaj de lkozma »

Mi se pare practică şi utilă soluţia. Eu folosesc mai mult Linux, dar aş încerca programul când intru pe Windows data viitoare. Vă rog să mi-l trimiteţi, adresa de mail este în profil. Mulţumesc! O postare mai veche despre configurarea tastaturii: viewtopic.php?f=11&t=48
Avatar utilizator
de-a dura lex
Mesaje: 44
Membru din: 20 Noi 2012, 12:41
Localitate: Kolozsvár
Contact:

Re: tastatură

Mesaj de de-a dura lex »

layout-ul meu de tastatură se poate descărca de aici.

trebuie despachetat, apoi în dosarul apărut (ddl_ro) trebuie lansat setup.exe.
peste câteva secunde va apărea un mesaj că totul a fost OK.
în Panoul de control (Control panel), va apărea în lista tastaturilor ca română - Lungescu.

instrucțiuni de folosire:

1. caracterele introduse simplu

este aproximativ layout-ul standard pentru Windows Vista, cu ș și ț corecte (cu virguliță, nu cu sedilă, deci nu ca în Windows XP sau sistemele anterioare).

Imagine

2. caracterele introduse cu tasta Shift apăsată

aceeași precizare ca mai sus.

Imagine

3. caracterele introduse simplu, dacă este activat Caps Lock

o singură precizare suplimentară:
din motive care țin de alocarea codurilor UTF-8, Caps Lock nu transformă ș și ț în Ș și Ț, trebuie folosită tasta Shift.

Imagine

4. caracterele introduse cu tasta Alt-dreapta apăsată

în acest caz, literele ş și ţ sunt cele turcești, inexistente în română (cu sedilă, nu cu virguliță, cum ar fi corect), care au fost utilizate până acum câțiva ani, în mod greșit.

exemple:
– Alt-dreapta + ! va genera ¡ (pentru limba spaniolă).
– Alt-dreapta + ? (sau - pe unele tastaturi) va genera ¿ (tot pentru spaniolă).
– Alt-dreapta + c va genera ç.
– Alt-dreapta + n va genera ñ.
– Alt-dreapta + m va genera µ și așa mai departe.

am căutat, pe cât posibil, să mențin o relație logică între caracterul generat și tasta fizică folosită (adică ce scrie pe ea).
așadar, am folosit 8 pentru , % pentru , ! pentru ¡, c pentru ç, a pentru æ, s pentru ß ș.a.m.d.

și acum, partea cea mai importantă:
din acest moment, în imagini vor apărea niște taste de culoare gri-deschis.
acestea sunt taste funcționale, utilizate în combinație cu Alt-dreapta și urmate de o altă tastă.
– pe tasta r (cea din dreapta lui ) apare semnul ` (accentul grav) – prin intermediul ei se vor scrie literele cu accent grav: Alt-dreapta + r, apoi litera care să aibă accent: à, è, ì, ò, ù (probabil mai sunt și altele, am folosit toate caracterele existente în fonturile UTF-8).
– pe tasta t (în dreapta celei de mai sus) apare semnul ´ (accentul ascuțit), pentru literele cu accent ascuțit: á, é, í, ó, ú, ć, ś, ý ș.a.m.d.
– pe tasta z (în dreapta celei de mai sus; pe multe tastaturi poate fi y) apare semnul ˇ – este pentru litere „ciudate” precum č, š, ť, ď etc.
– pe tasta u (următoarea) apare semnul ¨ (umlaut), pentru ö, ü, ä, ë etc. (pentru literele maghiare ő și ű vezi mai jos, cu tasta Shift apăsată).
– pe tasta ~ apare chiar semnul ~ – prin ea se pun caracterele cu tildă (pentru portugheză, de exemplu): ã, ĩ, õ, ũ...
– pe tasta ă ([ pe o tastatură non-românească) apare semnul ˘, pentru ă (mă rog, litera asta se introduce și direct, chiar prin acea tastă, fără niciun modificator :) ), ĕ, ĭ, ŏ, ŭ...
– pe tasta î (în dreapta celei de mai sus) apare semnul ^ (accentul circumflex), pentru â (asta se introduce și direct, printr-o altă tastă), ê, î (se introduce și direct prin această tastă), ô, û...
– pe tasta h apare semnul ¯, pentru notațiile specifice în latină, sanscrită etc.: ā, ē, ī...
– tasta j este utilizată pentru literele grecești: α, β, γ...
– tasta k este utilizată pentru literele rusești: а, б, г...

notă: în toate cazurile de mai sus, scrierea accentului în sine, fără a fi pe vreo literă, se face apăsând bara de spațiu în locul vreunei litere: `, ´, ˇ, ~ etc.

Imagine

5. caracterele introduse cu tastele Alt-dreapta și Shift apăsate

Imagine

6. caracterele introduse cu tasta Alt-dreapta apăsată, dacă este activat Caps Lock

Imagine
Scrie răspuns

Înapoi la “Introducere”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori