Nyolcadik lecke

Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Nyolcadik lecke

Mesaj de Elena Cozma »

Domnule profesor, nu reușesc să deschid fișierul ce conține jocul din această lecție. Este prea complicat pentru mine (nu sunt expert IT). O metodă mai simplă de accesare nu există?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Nyolcadik lecke

Mesaj de AndreiG »

Din păcate nu am o metodă mai simplă pentru acest tip de exerciții.Trebuie să descarci de pe internet și să instalezi un program de decomprimare, de exemplu winrar sau winzip. Știi să descarci de pe internet? Dacă nu, scrie-mi dacă ai calculator cu Windows sau cu alt sistem de operare, și în ce limbă îl ai, și îți voi indica pașii de urmat.
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Nyolcadik lecke

Mesaj de Elena Cozma »

Îmi pare rău, nu știu să descarc materiale de pe internet, iar termenii winrar și winzip îmi sunt necunoscuți. Nu cred că vreau să mă complic cu astfel de lucruri, pentru că nu mă pricep deloc la calculatoare. Cu tot regretul, aș vrea să sar peste acest exercițiu, dar, spuneți-mi, vă rog, dacă nu cumva și celelalte exerciții din celelalte lecții tot în acest mod trebuie accesate. Am calculatorul cu Windows și e în lb. portugheză, dacă vă este de folos această informație.
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Nyolcadik lecke

Mesaj de AndreiG »

La exercițiul acesta am reușit să rezolv problema, dar sunt și de unele tipuri la care nu mă pricep s-o fac. Ar fi păcat să nu le poți accesa, pentru că sunt de vocabular și de recapitulare a gramaticii. Cel mai bine ar fi dacă ai apela la o cunoștință care ți-ar putea instala un program de decomprimare. Eu am încercat să văd dacă pot să-ți indic pașii de urmat, dar pe calea asta nu merge.
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Nyolcadik lecke

Mesaj de Elena Cozma »

Încerc și eu să găsesc o rezolvare. Mi-ar părea rău, într-adevăr, să ratez exercițiile, pentru că sunt un mod foarte practic de-a învăța limba, de a-mi exersa și consolida cunoștințele, de a mi le autoevalua, dându-mi posibilitatea să văd ce știu și ce nu știu.
Pot să vă întreb de ce nu se merge și în cazul acestui tip de exerciții pe varianta clasică de prezentare? Studiem, totuși, o limbă, nu studiem informatică. Sau e ceva specific cursurilor online și în unele situații altfel nu se poate?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Nyolcadik lecke

Mesaj de AndreiG »

Acum poți face jocul de la lecția 8. Dacă îl faci, vei vedea că e pe bază de imagini. Nu e mai interesant așa? Sigur că se poate face cu imagini și într-o carte, dar online trebuie folosite niște programe ca să se realizeze. Am folosit mai multe tipuri de exerciții ca să existe o varietate, să fie mai atractive. Pentru cel care le face este mai simplă forma în care nu le poți accesa deocamdată. Pentru tipul de joc ca cel de la lecția 8, am găsit o metodă mai complicată pentru mine, dar simplă pentru utilizator, dar mai sunt în curs și alte tipuri, pe care eu, care nu sunt informatician, nu știu să le fac cu accesare simplă, de aceea utilizatorul are nevoie de un program de decomprimare. Sunt o grămadă pe internet și nu e nevoie să fii informatician ca să le descarci. Sunt convins că poți găsi pe cineva care s-o facă, în cel mai rău caz mergi la un service de calculatoare și eventual te costă puțin.
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Nyolcadik lecke

Mesaj de Elena Cozma »

Köszönöm szépen pentru răspuns!
Am făcut jocul de la lecția 8. În final mi-a ieșit cuv. ”gyümölcslé”. Am avut o mică ezitare la cuv. ”grépfrút”, pentru că nu știam exact cum se scrie (mă refer mai ales la accente). Nu l-am găsit în dicționar, nici pe AB, nici în manualul de conversație și nici în Lecția 10 din cursul precedent, dar l-am găsit într-o altă sursă (într-un ghid de conversație maghiar-român), pentru că, în caz contrar, l-aș fi scris greșit. Este un joc foarte interesant (sper ca și celelalte să fie la fel de interesante, mie îmi place maghiara oricum); apreciez, în primul rând, că e totul foarte bine pus la punct și, un lucru la fel de important, că răspunsurile care ni se cer sunt compatibile cu cunoștințele care ni se dau.
Acum să trecem la sesiunea de întrebări: la imaginea cu mai multe fructe, m-am gândit, în mod automat, la ”gyümölcsök”; am văzut că numărul de litere nu se încadrează în numărul de căsuțe și mi-am dat seama că poate fi numai ”gyümölcs”. Știu că mi-ați mai explicat o dată cum e cu ”gyümölcs” și ”gyümölcsök” în Lecția 8 din 26.08.16,pag.5, problema e că nu mi-e clar de ce pentru mai multe feluri de fructe ați folosit substantivul la singular?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Nyolcadik lecke

Mesaj de AndreiG »

Da, cuvântul este "gyümölcslé". Pe "grépfrút" l-ai căutat prea departe. Este în lecție, la „Vocabular suplimentar”. Doar dacă n-am greșit, în exerciții am folosit numai cuvinte care apar în lecția respectivă și în cele precedente.

În legătură cu "gyümölcs". Chiar dacă sunt mai multe feluri de fructe, se folosește singularul dacă vorbitorul are în gând fructele în general, ca pe o materie, indiferent dacă sunt de mai multe feluri. De exemplu soțul îi spune soției înainte de a merge la cumpărături: "Veszek gyümölcsöt is" 'Iau și fructe', indiferent dacă va cumpăra numai mere sau și pere. E drept că în exercițiu putea să fie și "gyümölcsök", nefiind aici niciun context, așa că poate fi și la singular, și la plural.
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Nyolcadik lecke

Mesaj de Elena Cozma »

Da, pe ”grépfrút” l-am căutat peste tot, numai unde trebuia nu l-am căutat, în sursa cea mai la îndemână. Trebuie să vă prezint scuze pentru această omitere (vă rog să-mi înțelegeți starea de confuzie din ultimul timp).
Elena Cozma
Mesaje: 1283
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Nyolcadik lecke

Mesaj de Elena Cozma »

Domnule profesor, s-a rezolvat problema cu programul de decomprimare. Mi s-a instalat WinRAR şi am şi deschis, pentru experimentare, un fişier de la Lecţia 15. Acum vă întreb ca să-mi fie clar (mă pricep şi eu la calculatoare ca şi capra la ceas!): cu acest program pot să deschid orice fişier cu jocuri de la orice lecţie? Trebuie doar să-l găsesc, din multitudinea celor afişate, pe cel cu denumirea de "index" şi să fac click pe el? Această procedură este valabilă pentru toate exerciţiile de acest tip din curs?
O foarte mică neclaritate cu privire la formulele de salut: dintre "Szevasz!" şi "Szia!" care este, totuşi, cea mai familiară formulă (vedeţi, vă rog, şi L1 din celălalt curs).
Într-un cadru formal, la formula de despărţire "Viszontlátásra!" este corect să se răspundă cu "Viszlát!" sau "Szevasz!" ?
Scrie răspuns

Înapoi la “Lecţia 8”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori