...

Scrie răspuns
Avatar utilizator
de-a dura lex
Mesaje: 44
Membru din: 20 Noi 2012, 12:41
Localitate: Kolozsvár
Contact:

...

Mesaj de de-a dura lex »

primul exercițiu (nenumerotat) – la itemul 4 se folosește genitivul (Péternek van ideje játszani), care abia în lecția 18 este prezentat.
http://www.nebulo.ro/leckek/fajlok/file_xpo8lek.html
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: ...

Mesaj de AndreiG »

Aici nu e vorba de genitiv (Péternek van ideje játszani 'Péter are timp să joace'). Ideje este idő cu sufixul personal posesiv de persoana a treia singular. Forma este neregulată (apare în „Cuvintele noi din text”).
Avatar utilizator
de-a dura lex
Mesaje: 44
Membru din: 20 Noi 2012, 12:41
Localitate: Kolozsvár
Contact:

Re: ...

Mesaj de de-a dura lex »

nu la ideje mă refer, ci la Péternek.
adică la -nak/nek după nume.
în lecția 16 (precedenta) este prezentat dativul, primul loc în care se întâlnește acest sufix.
iar în lecția 18 (următoarea) este prezentată posesia (pe care am numit-o eu „genitiv”, crezând că și în maghiară este același caz ca în română).
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: ...

Mesaj de AndreiG »

Acum înțeleg la ce te referi. Într-adevăr, construcția asta posesivă completă apare numai în lecția 18, dar nu cred că la nivel de înțelegere pune probleme în lecția 17. Sau da?

Pe de altă parte, ceea ce e echivalent cu genitivul apare în lecția 18: posesorul exprimat prin substantif cu sufixul .
Avatar utilizator
de-a dura lex
Mesaje: 44
Membru din: 20 Noi 2012, 12:41
Localitate: Kolozsvár
Contact:

Re: ...

Mesaj de de-a dura lex »

eu am înțeles construcția, pentru că am întâlnit-o în ultimele lecții ale primului curs online de aici.
și probabil că este inteligibilă și la prima întâlnire.
însă fiecare are stilul său de a învăța – al meu este ultra-teoretic, explicit și nu intuitiv: întâi trebuie să cunosc tiparul teoretic, abia apoi să-l folosesc practic.
acum, mă rog, presupun că majoritatea celor care învață o limbă doresc doar să o poată utiliza în practică, fără să-și piardă timpul cu teoria :)
Scrie răspuns

Înapoi la “Lecţia 17”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori