Huszonhatodik lecke

Scrie răspuns
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Huszonhatodik lecke

Mesaj de AndreiG »

Toată admirația pentru spiritul dumitale de observație! Corectat, inclusiv 'așază'. Într-adevăr așa este în DEX, dar eu zic 'așează', cum aud pe toată lumea zicând în jurul meu, inclusiv profesori de română. Alegerea celor care stabilesc forma standard este uneori arbitrară, dar e mai bine s-o respectăm în calitatea sa de reper constant, până nu se schimbă.
Elena Cozma
Mesaje: 1284
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Huszonhatodik lecke

Mesaj de Elena Cozma »

HARMINCNYOLCADIK LECKE


38. lecke, 2. gyakorlat: să-mi spuneți, vă rog, de ce, în segmentul "az a level, ..." (item. 1.), ultima vocală a substantivului se scurtează, cu toate că acesta nu are nici desinență de acuzativ și nici sufix de plural sau sufix personal posesiv ?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Huszonhatodik lecke

Mesaj de AndreiG »

Nu se scurtează, ci ai mai descoperit o greșeală. Am corectat-o. Mersi.
Elena Cozma
Mesaje: 1284
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Huszonhatodik lecke

Mesaj de Elena Cozma »

Există vreun nume de țară, care primește desinențele -N / -EN / -ÖN, -RE, -RŐL ?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Huszonhatodik lecke

Mesaj de AndreiG »

Numai "Magyarország"primește desinențele "-n/-on/-en/-ön, -ra/-re, -ról/-ről" ca nume de țară. Numele de insule primind și ele aceste desinențe, în general intră în aceeași categorie și cele care sunt totodată și nume de țări, ex. "Cipruson".
Elena Cozma
Mesaje: 1284
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Huszonhatodik lecke

Mesaj de Elena Cozma »

Cred că nu m-am exprimat destul de clar.
Dintre toate desinențele enumerate în explicația 2. din lecție, Magyarország, conform armoniei vocalice, primește doar desinențele -ON, -RA, -RÓL : Magyarországon, Magyarországra, Magyarországról. Voiam să vă întreb dacă există, totuși, vreun nume de țară care, conform armoniei vocalice, primește desinențele -N / -EN / -ÖN, -RE, -RŐL, în afară de -ON, -RA, -RÓL, pe care le primește Magyarország. Cred că Málta - Máltán, cu desinența -N, ar fi un exemplu, deși nu este țară.
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Huszonhatodik lecke

Mesaj de AndreiG »

Malta este țară, și primește "-n, -ra, -ról". Nu uita că "-n" pot primi cuvintele terminate în orice vocală, deci independent de regulile armoniei vocalice. "-On/-en/-ön" sunt variante ale lui "-n" cu vocală de legătură pentru cuvintele terminate în consoană. "-En/-ön, -re, -ről" or fi primind nume de țări care sunt și de insule, care au vocalele potrivite pentru aceste desinențe conform regulilor armoniei vocalice. Nu-mi vine în minte un astfel de nume.
Elena Cozma
Mesaje: 1284
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Huszonhatodik lecke

Mesaj de Elena Cozma »

Vă mulțumesc pentru răbdare și înțelegere !
Aș vrea să vă mai întreb și despre capitala Ungariei. Am citit că Budapesta s-a format prin unirea a trei orașe de pe cele două maluri ale Dunării: Buda, Pesta și Óbuda. Când vorbim de Budapesta de azi, se mai face această împărțire a teritoriului în zone / părți ? Când Tibi zice că s-a mutat la Pesta, asta înseamnă că s-a mutat la Budapesta, în zona Pesta ?
AndreiG
Mesaje: 1355
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Huszonhatodik lecke

Mesaj de AndreiG »

Da, dacă vorbitorul crede necesar, precizează că este vorba de Pesta sau de Buda.
Elena Cozma
Mesaje: 1284
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Huszonhatodik lecke

Mesaj de Elena Cozma »

De verificat: explicația 1.: "Este cazul substantivelor cu ..."
Scrie răspuns

Înapoi la “Toate lectiile”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Google [Bot] și 0 vizitatori