judeţe

Tot ce nu intră la celelalte teme.
Scrie răspuns
forum_vechi_Cristo

judeţe

Mesaj de forum_vechi_Cristo »

Salutare,
Am o curiozitate legata de administratia regionala din Ungaria. Stiu ca nu face expres obiectul cursului dar daca poate sa ma ajute cineva cu aceasta informatie as aprecia.
In Romania denumirea judetelor este data de obicei de orasul resedinta (cu exceptile de rigoare)
ex: Mun. Arad - Jud. Arad,
ex: Mun. Cluj-Napoca - Jud. Cluj,
ex: Mun. Alba-Iulia - Jud. Alba, etc.
In Ungaria imi da impresia ca nu orasele cele mai mari sunt cele care dau denumirea judetului(megyé) respectiv.
ex: Békés Megyé pare sa vina de la Békés nu Békéscsaba,
ex: Csongrád Megyé sigur vine de la Csongrád nu Szeged,
ex: Hajdú-Bihar nu vine de la Debrecen in schimb sunt multe orase mai mici prin zona care incep cu Hajdú ca Hajdúszoboszló.
Exista vreo logica in denumirile judetelor?!? sau sunt denumirile istorice pastrate ca atare pana in zilele noastre.
Multumesc
forum_vechi_lkozma

Re: judeţe

Mesaj de forum_vechi_lkozma »

Salut,

din câte ştiu, e exact cum spui şi tu, adică numele judeţelor păstrează denumirile istorice ale unor regiuni. În unele cazuri aceste nume se regăsesc şi în numele multor sate, oraşe din acea regiune. Ex. "Békés-", "Hajdú-". Unele judeţe acoperă părţi din diferite regiuni istorice, de aceea au nume "mozaic" de genul "Borsod-Abaúj-Zemplén". De multe ori aceste nume sunt nume de râuri, munţi, etc. Cred că este la fel şi cu judeţele din România:
Argeş - Piteşti
Neamţ - Piatra Neamţ
Mureş - Târgu Mureş
Numai că ordinea cuvintelor e diferită în cele două limbi, şi în română numele regiunii tinde să fie a doua componentă din numele oraşului (Curtea de "Argeş"), iar în maghiară aceasta e prima componentă ("Bihar"-Keresztes)

Judeţ este "megye" în maghiară, iar la plural "e" devine "é", ca "megyék" sau la acuzativ "megyét"
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre orice”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori