Activități cotidiene

Scrie răspuns
Elena Cozma
Mesaje: 1303
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de Elena Cozma »

2. Egész nap gyalogoltam, és nagyon fáj a lábam. - Toată ziua am umblat / am mers pe jos și mă dor foarte tare picioarele.
3. Balázs úgy úszik, mint egy hal. - Balázs așa înoată ca un pește.

Ce diferență de sens este între "így" și "úgy" ? Dați-mi, vă rog, și exemple.
AndreiG
Mesaje: 1375
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de AndreiG »

În maghiară, și unele cuvinte care nu exprimă locul pot fi de apropiere sau de depărtare. În principiu, "így" este de apropiere, iar "úgy" – de depărtare. De exemplu, dacă fac niște gesturi ca să arăt cum înoată Balázs, spun "Balázs" így úszik", dar dacă nu se implică apropierea, atunci se folosește "úgy". De pildă, în calitate de corelativ al subordonatei, ca în exemplul din exercițiu, se folosește totdeauna "úgy". Iată un exemplu cu "így" și "úgy" în aceeași frază. Văd că Péter nu face bine o acțiune și îi spun: "Ne csináld így, hanem úgy, ahogy kell".
Elena Cozma
Mesaje: 1303
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de Elena Cozma »

Deci, indiferent că indică apropierea sau depărtarea, "így" și "úgy" se traduc întotdeauna cu "așa", care în română nu are proprietatea de a indica acest lucru ? "Ne csináld így, hanem úgy, ahogy kell!" înseamnă: "Nu face așa, ci așa cum trebuie!" ?

4. Haladjunk a kocsi belsejébe, kérem!

Aici o să am nevoie de ajutor (le iau pe rând):
1. Verbul "haladjunk" este la imperativ, pers. I, pl. ?
AndreiG
Mesaje: 1375
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de AndreiG »

Răspunsul este „da” la ambele întrebări.
Elena Cozma
Mesaje: 1303
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de Elena Cozma »

2. a) Belsejébe = subst. "belső" > bels + e (voc. de legătură) + -je (sufix posesiv de pers. a III-a, sg.), care devine -jé, urmat de -be (sufix ce exprimă mișcarea spre interiorul unui loc).
b) Cum se explică alternanța vocalică ő - e în "belső - belseje" ?
c) "Belső" este un adjectiv substantivat ?
AndreiG
Mesaje: 1375
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de AndreiG »

a), b) Aici "e" nu este vocală de legătură, dat fiind că la cuvintele terminate în vocală nu e nevoie de așa ceva, ci transformarea "ő" – "e" este o neregularitate.
c) Da.
Elena Cozma
Mesaje: 1303
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de Elena Cozma »

Sinceră să fiu, nu-mi este destul de clar sensul acestei propoziții. Dacă fac o traducere mai aproape de original, îmi iese: "Să mergem în interiorul mașinii, vă rog!", deși nu cred că este o exprimare firească. O variantă mai simplă ar fi: "Să urcăm în mașină, vă rog!", dar, în acest caz, în maghiară ar trebui să fie: "Beszálljunk a kocsiba, kérem!"
AndreiG
Mesaje: 1375
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de AndreiG »

Da, greutatea provine din lipsa contextului situațional. Este o propoziție spusă de angajatul dintr-un mijloc de transport în comun călătorilor care urcă și rămân aproape de urcare. În română se zice în mod normal „Avansați, vă rog!” Apropo de „Să urcăm în mașină”, se traduce corect "Szálljunk be a kocsiba". În propoziție imperativă, prefixul trece după verb.
Elena Cozma
Mesaje: 1303
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de Elena Cozma »

Vă mulțumesc pentru explicație și pentru corectare !

Încă o întrebare la această propoziție: de ce verbul se folosește la persoana I, pl., și nu la pesoana a II-a, pl. ?

5. Antal két és fél métert ugrik magasságban. - Antal sare doi metri și jumătate în înălțime.
AndreiG
Mesaje: 1375
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Activități cotidiene

Mesaj de AndreiG »

Persoana I pl. face ordinul mai puțin categoric, mai politicos.
Scrie răspuns

Înapoi la “Vocabular”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori