Cum să salvezi lecţiile nebulo.ro în calculatorul tău.

Exerciţii, lecţii, sunet, video, texte, cărţi etc.
Reguli forum
Puteţi scrie despre orice material util în învăţarea limbii maghiare. Postaţi direct textul sau un link către o pagină relevantă. Dacă postaţi exerciţii, teste, lecţii etc. din diverse surse, asiguraţi-vă că nu încălcaţi drepturi de autor.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ivan Petre Paul
Mesaje: 110
Membru din: 11 Oct 2010, 15:33
Localitate: Constanţa
Contact:

Cum să salvezi lecţiile nebulo.ro în calculatorul tău.

Mesaj de Ivan Petre Paul »

Szia!

Nu am cerut nimănui permisiunea de a face asta, însă dacă Administratorul acestui forum si acestui site doreşte şi crede că nu este un lucru bun ceea ce am făcut, poate şterge oricând acest topic şi mă poate suspenda.
În acest caz, înaintez nişte scuze oficiale către membrii staff-ului.

M-am gandit astfel: mulţi dintre noi ne-am dori să putem învăţa de pe acest site, însă nu toţi avem internet sau nu avem toţi internet întotdeauna.
Poate prietenul meu vrea să înveţe şi el limba Maghiara, însă el nu are acces la internet. Ce poate face?
Dar cineva care din motive personale nu mai beneficiază de un abonament de internet, dar totuşi îşi doreşte din toată inima să inveţe?
Simplu!
Am reaşezat lecţia 1 în păgină, în calculatorul personal, astfel încât să pot avea acces la lecţie oricând am nevoie.
Astfel că, oricine dintre dumneavoastră poate avea această lecţie în calculatorul personal, lecţia putând astfel fi vizualizată oricând aveţi nevoie şi nu aveţi acces la internet.

Descărcaţi "Lecţia 1" dând un click aici!

Important!
Fişierele au fost scanate cu ESET NOD32 Antivirus. Le puteţi testa şi dumneavoastră cu orice antivirus.


Important!
Fişierele vor fi şterse automat şi nu vor mai putea fi descărcate de la adresa furnizată mai sus în maxim 10 zile din data de astăzi (13 octombrie 2010).
Dacă totul este în regulă voi posta o adresă permanentă de unde pot fi descărcate fişierele.


Instrucţiuni:
- dezarhivaţi arhiva oriunde doriţi (dacă aveţi nevoie de ajutor pentru a face acest lucru vă rog să mă contactaţi prin MP)
- deschideţi folderul Lectia 1, si accesaţi fişierul "Lectia 1 HTML Document 39 KB"
- navigaţi fără nici o restricţie de internet!

Deocamdată nu am avut timp decât pentru lecţia 1, însă dacă totul este în regulă şi cu permisiunea Administratorului, voi posta în curând şi celelalte lecţii.

IMPORTANT!
Toate fişierele din arhiva descărcată precum şi informaţiile găzduite de acestea aparţin în totalitate site-ului http://www.nebulo.ro şi creatorilor acestuia!


Aştept păreri, critici, reclamaţii.

O zi plăcută!
Cu stimă,
Ivan Petre Paul.
Én is szeretlek!
Avatar utilizator
lkozma
Site Admin
Mesaje: 137
Membru din: 10 Oct 2010, 15:51
Contact:

Re: Cum să salvezi lecţiile nebulo.ro în calculatorul tău.

Mesaj de lkozma »

Salut!

În primul rând, nu avem nimic împotriva editării, distribuirii materialului, pentru că conţinutul site-ului este sub o licenţă de tip Creative Commons "conţinut deschis": http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.ro .
Deşi nu am specificat concret pe site ce variantă a licenţei folosim, vom face acest lucru în curând. Pe scurt, licenţa aleasă înseamnă că "poţi să faci ce vrei" cu conţinutul siteului :) "Distribuire în condiţii identice" nu înseamnă că nu poţi modifica materialul, ci doar că permiţi şi celorlalţi să facă modificări ulterioare şi să distribuie versiunea lor, adică nu poţi modifica licenţa, etc. etc. etc.

În al doilea rând, mulţumesc pentru efort, s-ar putea să fie util celor fără internet, deşi fişierul arhivat trebuie să ajungă cumva la ei :) O altă soluţie ar fi să salvezi lecţia (de exemplu din Mozilla Firefox cu File -> Save page as..., alegând "Web page, complete"). Cu această metodă vor lipsi doar fişierele audio. Poate ar fi util să le arhivăm într-un singur fişier, şi să le facem disponibile pentru download undeva pe site.
Avatar utilizator
Ivan Petre Paul
Mesaje: 110
Membru din: 11 Oct 2010, 15:33
Localitate: Constanţa
Contact:

Re: Cum să salvezi lecţiile nebulo.ro în calculatorul tău.

Mesaj de Ivan Petre Paul »

Vă mulţumesc frumos!
Cei ce doresc să salveze lecţiile le pot copia pe un stick, usb sau memory card (card de memorie) personal pentru a-l utiliza ulterior în calculatorul propriu.
Mă voi gândi de asemenea şi la alte metode.:)
Én is szeretlek!
Avatar utilizator
Ivan Petre Paul
Mesaje: 110
Membru din: 11 Oct 2010, 15:33
Localitate: Constanţa
Contact:

Re: Cum să salvezi lecţiile nebulo.ro în calculatorul tău.

Mesaj de Ivan Petre Paul »

Am făcut posibilă descărcarea fişierelor audio din lecţiile de pe site.
Descărcaţi dând un click pe link-urile de mai jos.


a) alfabet - pronunţie: vocale şi consoane
1. Lecţia 1
2. Lecţia 2
3. Lecţia 3
4. Lecţia 4
5. Lecţia 5
6. Lecţia 6
7. Lecţia 7

În caz că vi se solicită:
username: nebulo.ro
parolă: parola
Én is szeretlek!
Scrie răspuns

Înapoi la “Material didactic”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori