Lecția 11

A test részei. Părţile corpului.
Scrie răspuns
Elena Cozma
Mesaje: 1304
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 11

Mesaj de Elena Cozma »

10.a) - Kié ez a pénz ? - A tiéd.
b) - Ez kinek a pénzed ? - Ez a ti pénzed. / - Ez a pénz a tiéd.

1. PÉNZ, în traducere literală, înseamnă ”ban”, și nu ”bani” ? Cum se comportă acest substantiv din p.d.vd. gramatical ? Ce-mi puteți spune despre FÉLPÉNZZEL (Lecția 7 (teoria), videoclipul) ? PÉNZ se poate folosi și la sing., cu sensul de ”(un singur) ban” ? Cum deosebim, într-un context, PÉNZ (ban) de PÉNZ (bani) ? Dați-mi, vă rog, și câte un exemplu.

2. De ce, ca obiect posedat, A PÉNZED are voc. de legătură, iar la acuzativ, obiect neposedat, nu are voc. de legătură: PÉNZT ?
AndreiG
Mesaje: 1376
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 11

Mesaj de AndreiG »

10. a) — Corecte și întrebarea, și răspunsul.
b) — Corect al doilea răspuns. În întrebare: posesorul, "ki", este de persoana a III-a singular și sufixul personal posesiv de la obiectul posedat trebuie să fie de aceeași persoană. În primul răspuns: posesorul e singular.

Da, "pénz" se folosește de regulă la singular, pentru "bani" (ex. "Nincs pénzem" 'N-am bani'), dar nu și pentru un singur ban. Pentru acesta se spune numele monedei divizionare: "egy fillér" în Ungaria", "egy cent" în SUA, "egy bani" în România (pronunțat în două silabe, cu "i" vocalic) etc.: "Nincs egy fillérem sem" 'N-am niciun ban'.

"Félpénz", literal 'jumătate de ban' este un arhaism, eu îl cunoșteam numai din cântec. Am făcut oarecare cercetări pe internet și l-am găsit. Era o monedă care avea jumătate din valoarea unei alte monede vechi, "garas". L-am mai găsit tot acum folosit actual la figurat, cu sensul de sumă foarte mică de bani.

În cazul diferitelor sufixe pot fi reguli diferite de aplicare. Pentru adăugarea sufixului "-t" nu există o regulă strictă. La unele cuvinte terminate în "z" se adaugă cu vocală de legătură, la altele fără, de exemplu: "pénz" — "pénzt", "lemez" 'placă' — "lemezt", dar "méz" 'miere' — "mézet", "kéz" 'mână' — "kezet". Însă sufixele personale posesive consoane și care încep cu consoană au toate o vocală inițială când se adaugă la un cuvânt care se termină în consoană. De aceea, în unele gramatici nici nu se consideră că aceasta este o vocală de legătură, ci că face parte din sufix.
Elena Cozma
Mesaje: 1304
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 11

Mesaj de Elena Cozma »

Îmi pare rău: am confundat ”ti” cu ”te”. Încerc să-mi repar greșeala refăcând în totalitate p.10:
a) - Kié ez a pénz ? - A tiétek.
b) - Ez kinek a pénzetek ? - Ez a ti pénzetek. / - Ez a pénz a tiétek.
AndreiG
Mesaje: 1376
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 11

Mesaj de AndreiG »

Eu trebuie să mă scuz. Nu m-am uitat la exercițiul din lecție și din rezolvarea pe care ai dat-o am dedus că posesorul din răspunsuri era "te". Acum totul e bine, în afară de o greșeală în întrebarea de la b), dar observația e aceeași: sufixul personal posesiv trebuie să se acorde în persoană și număr cu posesorul "ki".
Elena Cozma
Mesaje: 1304
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 11

Mesaj de Elena Cozma »

10.b) - Ez kinek a pénze ?
AndreiG
Mesaje: 1376
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 11

Mesaj de AndreiG »

Exact.
Elena Cozma
Mesaje: 1304
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 11

Mesaj de Elena Cozma »

Exercițiul 4:

1. Annanak van egy sárga kalapja .

KALAP - KALAPOT este o excepție de la regula armoniei vocalice ?
KALAPJA e la fel ca NAPJAI (mă refer la sufixul posesiv cu -J-) ?
AndreiG
Mesaje: 1376
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 11

Mesaj de AndreiG »

Foarte bine, doar o greșeală mică. Atenție la ce se întâmplă cu "a" final de cuvânt înaintea sufixelor.

"Kalap" nu e excepție. "A" și "o" sunt din aceeași categorie de vocale.
Da "kalap" este cu "-j-".
Elena Cozma
Mesaje: 1304
Membru din: 15 Apr 2016, 13:50
Contact:

Re: Lecția 11

Mesaj de Elena Cozma »

1. Annának van egy sárga kalapja.

2. Van tűzed ?
Și aici fără ”egy”, la fel ca în ”A nagymama mesét mond.” ?
AndreiG
Mesaje: 1376
Membru din: 12 Oct 2010, 23:14
Localitate: Timişoara
Contact:

Re: Lecția 11

Mesaj de AndreiG »

1. e foarte bun acum.

2. e de asemenea corect, în afară de faptul că "tűz" e o excepție în privința scurtării vocalei.
Scrie răspuns

Înapoi la “Lecţia 11”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori